​Firma Swietelsky Rail více než zdvojnásobila zisk na 107 milionů korun, rostly i tržby

​Firma Swietelsky Rail více než zdvojnásobila zisk na 107 milionů korun, rostly i tržby

13.10. - Firmě Swietelsky Rail stouply v hospodářském roce duben 2020 až březen 2021 tržby téměř o 40 procent na 2,36 miliardy Kč. Více než zdvojnásobila provozní zisk na 107,1 milionu. Firma se věnuje hlavně železničnímu stavitelství, staví i trati tramvají či metra. V aktuálním hospodářském roce plánuje tržby 2,7 miliardy. Vyplývá to z výroční zprávy.

V uplynulém obchodním roce doplnila firma ve všech závodech výrobní kapacity. Růst zakázek ji přiměl k tomu, aby vytvořila závod Cargo a Umělé stavby. Zisk po zdanění v minulém hospodářském roce zvýšila o 157 procent na 85,8 milionu. Provozuje osm závodů, letos na jaře měla 184 zaměstnanců.

Mezi její největší zakázky patří zlepšení pražského traťového úseku z Hostivaře na hlavní nádraží. Loni v listopadu dokončila modernizaci přesmyku domažlické trati v Plzni, což byly práce za 1,47 miliardy. Modernizuje také jihočeskou trať Soběslav – Doubí, na Vysočině úsek Křižanov - Sklené nad Oslavou, pracuje i na zvýšení rychlosti ve stanici Prosenice u Přerova.

"Pro velké stavební firmy je jedna z největších bolestí zejména úbytek jejich portfolia odborných subdodavatelů, kteří mají zásadní vliv na zdárné provedení staveb," uvedla firma. Mnoho subdodavatelů se nedávno, i kvůli mimořádně nízkým cenám veřejných zakázek, dostalo do takových potíží, že buď musely podnikání omezit, nebo ukončit, uvedla společnost ve výroční zprávě.

Společnost čeká, že do železničního stavitelství zamíří meziročně stejné investice. Hlavně proto, že Správa železnic chtěla letos vypsat tendry za 40 miliard Kč.

Firma Swietelsky Rail CZ působí v ČR od roku 2015. Její tržby poprvé přesáhly miliardu v hospodářském roce 2018/19. Patří do rakouského koncernu Swietelsky AG.

(čtk)

Foto: Swietelsky 
spinner