Nové podpůrné systémy řízení zvyšují bezpečnost provozu

Nové podpůrné systémy řízení zvyšují bezpečnost provozu

Vyšší bezpečnost na cestách a vyšší komfort pro řidiče. S těmito cíli představuje společnost Volvo Trucks své nové systémy podpory řízení. Ty vycházejí ze systému Volvo Dynamic Steering (VDS), což je inovace, která výrazně pomáhá při řízení těžkých nákladních vozidel.

„Systém Volvo Dynamic Steering znamenal revoluci v řízení vozidel. Větší směrová stabilita, snazší ovladatelnost a vyšší komfort – to všechno přispělo ke snížení počtu nehod a také pomohlo eliminovat úrazy řidičů způsobené přílišným zatížením. Na tento úspěch teď chceme navázat představením nových funkcí, které ještě víc zvyšují bezpečnost dopravy. Naší vizí je, aby se nákladní vozidla Volvo dokázala vyhnout jakýmkoli nehodám. A tyto funkce k tomu přispějí. Byly vyvinuty, aby pomáhaly řidičům vyhnout se nejběžnějším scénářům vedoucím k dopravním nehodám, které jsme identifikovali v našem výzkumném programu,“ řekl Carl Johan Almqvist, ředitel oddělení provozu a bezpečnosti produktů společnosti Volvo Trucks.

Propojením systému Volvo Dynamic Steering s dalšími funkcemi na zvýšení komfortu a bezpečnosti byly vytvořeny dva nové systémy podpory řízení, které pomáhají předcházet nehodám: Volvo Dynamic Steering s podporou stability a Volvo Dynamic Steering s podporou hlídání jízdního pruhu.

Eliminace smyku ještě dříve, než k němu dojde

„Představte si, že jedete po mokré, kluzké vozovce a najednou si všimnete, že vám začíná ujíždět zadní náprava. Než se dostanete do smyku, pohnete mírně volantem do opačného směru, dokud nebezpečí nepomine. Přesně takto funguje Volvo Dynamic Steering s podporou stability. Hlavní rozdíl je v tom, že tento systém dokáže rozpoznat nebezpečí a pomoci se stabilizací vozidla dříve, než si vůbec všimnete, že se něco začíná dít,“ uvedl Carl Johan Almqvist.

Menší riziko vyjetí ze silnice

Další bezpečnostní novinka, Dynamické řízení Volvo s podporou hlídání jízdního pruhu, pomáhá řidiči v situacích, kdy systém rozpozná, že se vozidlo blíží k čáře ohraničující jízdní pruh. Jemným zatočením volantu do správného směru a jemnou vibrací volantu systém řidiče upozorní a pomůže mu navést vozidlo zpět do jízdního pruhu.

Individuálně nastavitelný odpor volantu

Kromě těchto nových systémů podpory řízení představuje společnost Volvo Trucks také funkci individuálního přizpůsobení odporu volantu v nákladních vozidlech vybavených systémem Volvo Dynamic Steering.

„Každý řidič má jinou představu, jak velký nebo malý odpor by měl systém řízení klást. Odteď si bude moci každý řidič nastavit odpor volantu přesně podle svých představ, aby se mu řídilo pohodlně a příjemně. Je to velmi praktická funkce, už jen proto, že v některých vozidlech se řidiči střídají,“ řekl Carl Johan Almqvist.

(lan)

Foto: Volvo

spinner