​Operační leasing vozidel u domácností narostl téměř o 40 procent

​Operační leasing vozidel u domácností narostl téměř o 40 procent

19.12. – Zájem českých domácnosti o operativní leasing vozů se zvyšuje. Jeho podíl narostl meziročně od ledna do září o 38,5 % procenta a tuzemští řidiči jím financují každé páté auto na leasing. Vyplývá to z aktuální tiskové zprávy České leasingové a finanční asociace (ČLFA). Češi úvěrovými a leasingovými produkty za 9 měsíců letošního roku financovali 35 184 nově registrovaných vozidel, což představuje čtvrtinu všech nových aut v Česku. Rostoucí zájem o operativní leasing vozů potvrzuje také leasingová společnost Arval, které v letošním roce vzrostla poptávka od fyzických osob o 200 procent, a tito zákazníci podepisují každou šestou smlouvu.

Operativní leasing má dvě pětiny trhu s úvěry

Podle údajů ČLFA se operativní leasing od ledna do září podílel na 40 procentech financování nových vozů leasingovými a úvěrovými produkty. Výraznou oblibu si drží především ve firemní sféře, kde tvoří 43 procent objemu financování nových vozů do fleetů. Firmy v Česku financují více než tři čtvrtiny nových aut, podobně je tomu i při využití leasingu. Firmy leasingovými produkty financovaly 26 993 vozidel, což je 77 procent z celkového počtu. „Operativní leasing si u fleetových manažerů drží stabilní pozici. Správci vozových parků upřednostňují full service leasing, u kterého se nemusejí starat o doplňkové výdaje na provoz vozidla. Veškeré služby, včetně dálniční známky, povinného ručení, havarijního pojištění, výměny pneumatik i servisních prohlídek, jsou hrazeny v rámci pevně stanovené měsíční splátky. Firmám poskytujeme také další služby, nově například umožňujeme firmám výkup vozidel a zpětný pronájem na operativní leasing. Zároveň máme komplexní řešení pro carsharing ve formě celofiremní fleetové aplikace,“ řekl generální ředitel Arvalu Aleš Polák.

Výrazný nárůst zájmu o financování nových vozů operativním leasingem zaznamenala ČLFA za devět měsíců letošního roku u domácností. Meziročně narostl podíl financování vozů touto formou takřka o dvě pětiny a české domácnosti volí financování operativním leasingem u každého pátého auta na splátky. „Pozorujeme výrazný nárůst zájmu o operativní leasing u fyzických osob, malých firem do devíti zaměstnanců a živnostníků. Tito zákazníci u nás nyní podepisují každou šestou smlouvu a oproti loňsku jde o nárůst o 200 procent. Pro ty, kteří hledají levnější alternativu k pořízení nového vozu, jsme spustili na začátku podzimu operativní leasing ojetých vozů. Nabídka začíná na 4 500,- Kč včetně DPH a součástí měsíční splátky jsou služby full service leasingu. Řidiči navíc nemusejí řešit finanční rezervu pro případ neplánovaného servisního zásahu, protože i nenadálou událost s vozidlem pokrývá pravidelná měsíční splátka,“ uvedl Aleš Polák.

(lan)

Ilustrační foto: Arval

spinner