Pojištění majetku

Každý dvacátý podnikatel má podpojištěný majetek

Každý dvacátý podnikatel má podpojištěný majetek

PRAHA (23.1.) – Přibližně pět procent podnikatelů má podpojištěný svůj majetek. Tento problém vyjde najevo při vyřizování pojistné události, kdy podnikatelé dostanou za způsobené škody výrazně méně, než by si představovali, jen díky tomu, že mají majetek pojištěný na nižší částku než je jeho skutečná hodnota. Vyplývá to z údajů ČSOB Pojišťovny.

„Na problém s podpojištěním majetku narazíme přibližně v 10 až 15 procentech případů u pojištění nemovitosti, zhruba stejné je to u pojištění domácnosti a u pojištění podnikatelského majetku je to přibližně pět procent,“ uvedl ředitel Odboru likvidací pojistných událostí neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny Marcel Klaban.

Podpojištění zjednodušeně znamená, že pojistná částka (částka, na kterou je ve smlouvě pojištěna nemovitost/majetek) je nižší než aktuální cena nemovitosti/ma­jetku. „Často se stává, že klienti pojišťoven zapomínají pořízení nových věcí do seznamu pojištěného majetku zahrnout, čímž dochází k tzv. podpojištění. Hrozí pak, že při pojistné události nedostanou od pojišťovny plnou náhradu, ale plnění krácené ve stejném poměru, v jakém je pojistná částka k hodnotě pojištěného majetku,“ vysvětlil Marcel Klaban z ČSOB Pojišťovny.

spinner