​Uber koupí za 2,7 miliardy USD firmu Postmates, rozšíří dodávky jídel

​Uber koupí za 2,7 miliardy USD firmu Postmates, rozšíří dodávky jídel

7.7. - Americká společnost Uber Technologies koupí za 2,65 miliardy USD (62,5 miliardy Kč) firmu Postmates. Rozšíří tak nabídku rozvozu jídel v době, kdy stále více lidí si kvůli koronavirovým omezením objednává jídlo domů, uvedla agentura Reuters. Uber se potýká s problémy, protože zájem o jeho hlavní službu, což je alternativní taxi, kvůli omezení pohybu po celém světě prudce klesl.

Nabídka za Postmates představuje zhruba desetiprocentní prémii ve srovnání s posledním ohodnocením firmy z loňského září. Tehdy firma od soukromých investorů získala 225 milionů USD, což celý podnik ohodnotilo na 2,4 miliardy USD.

Transakce bude provedena v akciích. Uber nyní odhaduje, že vydá zhruba 84 milionů akcií, které vymění za 100procentní podíl v Postmates, stojí ve sdělení podniku. Transakci už schválily správní rady obou firem, akcionáři zastupující většinu v Postmates se pak zavázali, že transakci podpoří.

Postmates působí ve 4200 městech po celých Spojených státech. Rozváží potraviny a další zboží z restaurací a obchodů až ke dveřím zákazníků. Firma byla založena v roce 2011 a sídlí v San Francisku. V květnu měla podle analytické společnosti Second Measure na americkém trhu s dodávkami jídla osmiprocentní podíl.

Uber přichází s novou akvizicí jen několik týdnů poté, co opustil plán na převzetí firmy Grubhub prostřednictvím své divize Uber Eats. Grubhub koupila v červnu firma Just Eat Takeaway.com, a to za 7,3 miliardy USD (přes 171 miliard Kč).

Společnost Uber působí i v České republice. Její divize specializující se na rozvoz jídla Uber Eats ale minulý měsíc v Česku své služby ukončila, protože nedosáhla plánovaného tržního podílu.

(čtk)

Foto: Postmates

spinner