Liftago spustilo novou technologii, která propojí kapacity přepravců

Liftago spustilo novou technologii, která propojí kapacity přepravců

13.9. - Česká technologická firma Liftago spustila novou digitální platformu Liftago.network, jejímž prostřednictvím chce propojit jednotlivé přepravce zboží a lidí ve městech. Firmy tak budou moci využívat volné vozy od jiných přepravců. Technologie má zefektivnit využití současné kapacity přepravců. Platformu dnes představil šéf Liftaga Ondřej Krátký.

"Místo boje o řidiče, kurýry, parkovací místa a prostor v ulicích umožňuje spolupráci mezi různými hráči, kteří pokrývají různé segmenty přepravy. Během dne se totiž poptávka po nich vzájemně doplňuje. Stačí využít synergie mezi nimi a nepřidávat do ulic nové dopravní prostředky," popsal novou technologii Ondřej Krátký.

V praxi má Liftago.network zefektivnit využití kapacity přepravců, vykrýt její nedostatek či uspokojit potřebu speciálních přeprav. Technologie bude nabízet v reálném čase aktuální volnou přepravní kapacitu vozidel ve městě. Platforma má zároveň umožnit využití přepravních kapacit i v časech mimo rozvážkovou špičku. "Například kurýři rozvážející jídlo se mohou mezi obědem a večeří vytížit závozem balíčků pro e-shopy a zároveň tak snížit množství zásilek přepravovaných v dopravních špičce. Noční taxikáři mohou nad ránem zavézt balíčky do úložných boxů a ulevit ranní dopravě," podotkl Ondřej Krátký.

Liftago podle něj na projektu pracuje přes čtyři roky. Částečně už technologii ve spolupráci s e-shopy a přepravci vyzkoušelo v praxi. Podle společnosti se do platformy zapojily například firmy Alza, Shoptet, DHL Express, Mall.cz, DPD nebo Datart.

Liftago začalo v roce 2012 jako česká aplikace na zavolání taxi. V současnosti působí ve více než 20 městech. Aktivně pro ni jezdí kolem 2000 profesionálních řidičů. Je konkurencí alternativních přepravních platforem ze zahraničí jako jsou Uber nebo Bolt. Liftago bylo jako start-up založeno Martinem Hausenblasem, Ondřejem Krátkým a Jurajem Atlasem, předloni do firmy investičně vstoupila společnost Livesport Invest miliardáře Martina Hájka. Společně drží zhruba 90 procent akcií.

(čtk)

Foto: Liftago

spinner