GLS CZ rozšiřuje flotilu bezemisních vozidel o 14 elektrododávek

GLS CZ rozšiřuje flotilu bezemisních vozidel o 14 elektrododávek

28.7. - Mezinárodní balíkový přepravce GLS v průběhu července výrazně rozšíří svůj vozový park v České republice. V přepravní síti společnosti přibude dalších 14 dodávek na elektrický pohon. První velkokapacitní dodávka od firmy MAN úspěšně rozváží balíky na depu v Hulíně od letošního února. Nasazení elektrododávek je součástí GLS programu ThinkGreen a přispěje k omezení uhlíkové stopy přepravce.

Společnost GLS Česká republika letos rozšířila svou flotilu o vůbec první velkokapacitní elektrickou dodávku, která momentálně slouží pro každodenní rozvoz balíků v Hulíně a okolí. Vozový park se aktuálně rozšiřuje o další ekologicky šetrné vozy. V průběhu července dorazí celkem 14 nových elektrododávek od značek Mercedes, Renault a MAN. V každodenním provozu je potkáte ve dvanácti městech České republiky mj. v Praze, Brně, Karlových Varech, Jihlavě, Plzni, Berouně, Hradci Králové či Ostravě.

Největší zastoupení ve flotile ekologicky šetrných vozů bude mít s 12 kusy dodávka Mercedes eSprinter, která byla v průběhu jara úspěšně otestována kurýry GLS. Vozidlo disponuje baterií s využitelnou kapacitou 47 kWh a nabízí dojezd až 158 km. Při použití nabíjecího zařízení se stejnosměrným proudem a výkonem 80 kW lze vozidlo nabít za 30 min. Z 400 V zásuvky se dodávka dobije za 8 hodin, z klasické 230 V zásuvky pak za 15 hodin. Kapacita vozidla činí 11 m3 a pojme až 800 kg balíků. „Během testování jsem s dodávkou najel přes 500 km a musím říct, že jsem byls jejím ovládáním spokojen. Dodávka je tichá, zrychluje i brzdí systémem rekuperace. Příjemná jsou také pádla pod volantem, která regulují jízdní režim od volnoběžky až po silnou rekuperaci. Jako hlavní nevýhodu vnímám, stejně jako u jiných značek, prozatím nízký dojezd a užitnou hmotnost. Z výbavy mi chyběly jen parkovací senzory,” řekl Zbyněk Strašík, kurýr GLS Česká republika.

„Značka Mercedes-Benz se intenzivně věnuje alternativním pohonům pro užitková vozidla již několik desetiletí. Na rozdíl od osobních vozidel jsou v komerčním sektoru kladeny na produkty mnohem větší nároky a objektivní parametry jsou rozhodujícím kritériem pro úspěšnost. Pozitivní ohlasy zákazníků na naše vozidla nás samozřejmě velmi těší a stejně jako tržní podíl 48 % v segmentu elektricky poháněných dodávek Mid&Large size vans v ČR,“ uvedl František Mühlfeit, Head of Sales and marketing ve společnosti Mercedes-Benz Česká republika.

GLS Česká republika neustále usiluje o větší zastoupení nízkoemisních vozidel a vozů s alternativním pohonem. Neustálá modernizace přepravní flotily a zařazení elektrických vozidel je jedním zřady opatření tzv. udržitelné logistiky. „Udržitelná logistika je pro GLS jednou z priorit, a proto postupně zavádíme do provozu i ověřené bezemisní dodávky či nákladní elektrokola a potřebnou infrastrukturu k jejich fungování. Využití elektrických vozidel je jedním z řady ekologických opatření. Kromě toho využíváme ekologická řešení i při stavbě či rekonstrukcích našich dep, jako je instalace fotovoltaických systémů, vytápění tepelným čerpadlem, používání dešťové vody apod. Kompenzovat emise CO2 se snažíme i pomocí každoročních výsadeb stovek stromů v Česku,” uzavřel Pavel Včela, ředitel GLS Česká republika.

(pav)

Foto: GLS CZ

spinner