Výdaje ministerstva dopravy by se příští rok měly snížit

Výdaje ministerstva dopravy by se příští rok měly snížit

20.6. - Výdaje ministerstva dopravy by se v roce 2020 měly proti letošnímu roku snížit zhruba o 12 miliard na 60,2 miliardy Kč. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na příští rok, který má ČTK k dispozici. Návrh rozpočtu zahrnuje i výdaje na státní objednávky vlaků nebo náklady na slevy jízdného pro studenty a seniory v dopravě.

Výdaje Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), ze kterého jsou financovány dopravní stavby, jsou v návrhu ministerstva financí pro příští rok navrženy na 65,5 miliardy Kč. Stát přitom počítá s navýšením příjmů z dálničních známek o dvě miliardy Kč, roční kupony by totiž podle návrhu měly zdražit o 500 Kč na 2000 Kč. V dalších letech by měly vzrůst i příjmy z mýta. Dotace ze státního rozpočtu do fondu by se tak v příštím roce měly asi o 18 procent snížit na 29,8 miliardy Kč, v dalších letech by státní dotace měly ještě mírně klesnout. Rozpočet fondu se často dodatečně navyšuje například prostřednictvím rozpočtových rezerv. Letos SFDI investuje kolem 100 miliard Kč.

Mezi zvláštními výdaji v kapitole ministerstva dopravy jsou zařazeny také výdaje na dálkovou železniční dopravu, kterou si stát objednává u dopravců. Ty by měly v příštím roce činit 3,1 miliardy korun. Oproti minulosti už některé objednávané linky budou vedle státních Českých drah provozovat také soukromí dopravci. Stát také počítá s fungováním slev na jízdném pro studenty a seniory, které zavedl od loňského září. Resort dopravy na ně dostane šest miliard Kč. Za prvních sedm měsíců jejich platnosti stát zatím vyplatil dopravcům 3,2 miliardy Kč.

Oproti letošnímu roku by se ministerstvu dopravy měly snížit výdaje na platy zaměstnanců. Ty by měly v příštím roce činit 512 milionů Kč, což je o 25 milionů Kč méně. Úřad by měl ušetřit zrušením 72 pracovních míst, z nichž část je v současnosti neobsazena. Kapitola ministerstva v příštím roce počítá s 914 zaměstnanci.

(čtk)

spinner