Sněmovna podpořila zrušení úřadu regulujícího přístup na dráhu

Sněmovna podpořila zrušení úřadu regulujícího přístup na dráhu

30.8. - Sněmovna včera v úvodním kole podpořila návrh na zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož hlavní činností je regulace přístupu k železniční infrastruktuře. Návrh vznesla skupina poslanců v čele s ministrem dopravy Martinem Kupkou a reaguje na dřívější rozhodnutí vlády o zrušení úřadu. Agenda úřadu se má od příštího roku přesunout pod Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Martin Kupka si od zrušení úřadu slibuje úspory. ÚPDI je ve státním rozpočtu na rok 2023 úřadem s nejnižšími výdaji, a to zhruba 23 milionů korun.

Vláda, v níž Martin Kupka zasedá, s poslaneckým návrhem souhlasila. Předkladatelé navrhovali, aby Sněmovna zákon schválila zrychleně již v prvním čtení. Tento postup ale vetoval klub ANO. Jeho předsedkyně Alena Schillerová to zdůvodnila tím, že chce, aby se návrh řádně prodiskutoval.

Martin Kupka řekl, že ministerstvo prověřovalo možnosti zapojit agendy ÚPDI do jiného resortního úřadu, ale že je zapotřebí zachovat nezávislost regulátora na ministerstvu i na ministrovi. Zvolené řešení podle něj naplní požadavek nezávislosti.

ÚPDI vznikl před šesti lety v reakci na otevření železničního trhu. Jeho úkolem je hlídat rovný přístup při přidělování kapacity dopravcům na přeplněných železničních tratích či posuzovat případnou ochranu spojů objednaných a financovaných z veřejných peněz proti komerčním linkám. Na starosti má také dozor nad nediskriminačním přístupem k letecké infrastruktuře.

ÚPDI podle zprávy o činnosti v roce 2022 zaměstnával 23 lidí. Ministerstvo počítá se zrušením šesti míst, jde o podpůrná místa a pozice spojené s vedením úřadu. Zbývajících 17 odborných zaměstnanců se přesune na ÚOHS, znamenat to bude úsporu šesti milionů ročně.

(čtk)

Loga: ÚPDI, ÚOHS

spinner