Rozpočet fondu dopravy bude příští rok o 23,3 miliardy Kč vyšší než letošní

Rozpočet fondu dopravy bude příští rok o 23,3 miliardy Kč vyšší než letošní

1.12. - Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude příští rok hospodařit se 150,9 miliardy korun. Návrh jeho rozpočtu dnes schválila Sněmovna. Částka je o 23,3 miliardy korun vyšší, než byla ve schváleném rozpočtu fondu na letošní rok. Fond hradí dopravní stavby.

Část peněz, konkrétně 30,7 miliardy korun, by měl SFDI získat na příští rok úvěrem od Evropské investiční banky (EIB), případně z vlastních vydaných dluhopisů, uvádí vládní podklad. K emisi obligací by ale byla nutná změna zákona. Z evropských zdrojů fond získá 27,6 miliardy korun.

Na investice vydá dopravní fond 104,3 miliardy korun. Na běžné výdaje bude mít 46,6 miliardy korun.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dostane od fondu 65,5 miliardy korun a Správa železnic 70,4 miliardy korun. Pro Ředitelství vodních cest rozpočet počítá s 1,15 miliardy korun. Další část peněz z fondu bude určená například na cyklostezky nebo zavádění dopravních technologií. SFDI pošle šest miliard korun na silnice nižších tříd, které spravují kraje.

Rozpočtovou novelou přijatou v polovině listopadu stát letos dodatečně přidělil SFDI dotaci 5,8 miliardy korun. Má fondu pokrýt výpadek z daňových příjmů související se změnami v silniční dani a ve spotřební dani z pohonných hmot.

V dalších letech by se měl rozpočet SFDI podle výhledu snižovat. V roce 2024 by měl hospodařit se zhruba 137 miliardami korun a rok později s 133,8 miliardy korun.

(čtk)

Logo: SFDI

spinner