​NKÚ: Ministerstvo dopravy mělo v účtech chyby za 25 miliard, opravilo je

​NKÚ: Ministerstvo dopravy mělo v účtech chyby za 25 miliard, opravilo je

9.7. - Ministerstvo dopravy mělo v účetnictví za loňský rok chyby celkem za 24,6 miliardy korun, ale opravilo je. Vyplývá to z výsledků prověrky, které dnes zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Účetní závěrka za rok 2023 je tak nakonec podle kontrolorů spolehlivá. Mluvčí ministerstva Jan Jakovljevič řekl, že zjištěné nedostatky neměly dopad do položek rozvahy a výkazu zisku a ztráty a na hospodaření s penězi. Některým chybám se podle NKÚ dalo předejít, pokud by ministerstvo zavedlo opatření doporučená po předchozí prověrce kontrolního úřadu.

"Vzhledem k tomu, že kontrola začala v průběhu účetního období 2023, mohlo ministerstvo dopravy průběžně opravovat významné nedostatky, které by ve výši 24,6 miliardy korun měly vliv na zůstatky položek účetní závěrky ministerstva za rok 2023," sdělila mluvčí NKÚ Hana Kadečková.

Chyby se podle ní týkaly hlavně nesprávného účtování podmíněných pohledávek a podmíněných závazků z předfinancování převodů. Ministerstvo na základě upozornění NKÚ změnilo během kontroly systém účtování, aby zamezilo opakování zjištěných chyb v budoucnu. "Díky tomu lze považovat vnitřní kontrolní systém ministerstva dopravy v prověřovaných oblastech za účinný," doplnila Kadečková.

"Pro úplnost je třeba zdůraznit, že všechny zjištěné a opravené nedostatky se týkaly pouze správného zachycení určitých skutečností v účetnictví a neměly žádný věcný dopad do hospodaření s finančními prostředky," sdělil mluvčí ministerstva.

Části nedostatků se ale podle NKÚ dalo předejít. Ministerstvo totiž sice v roce 2020 oznámilo vládě, že po předchozí prověrce účetnictví ze strany NKÚ přijalo všechna potřebná opatření, podle kontrolorů však tři z deseti přijatých opatření neprovedlo do roku 2023 účinně a správně. "Pokud by ministerstvo dopravy účinně realizovalo veškerá opatření již v roce 2020, nemuselo by v roce 2023 provádět opravy ve výši 7,6 miliardy korun," uvedla mluvčí NKÚ.

(čtk)

Ilustrační foto: NKÚ

spinner