Ministři české a polské vlády jednali o dálnicích

Ministři české a polské vlády jednali o dálnicích

29.8. - Polsku chybí dálnice, která by propojovala jihopolskou Vratislav či hlavní město Varšavu s Prahou. Uvedl to polský premiér Mateusz Morawiecki po společném zasedání české a polské vlády ve Varšavě. Zmínil se i o možnosti dálnice, jež by z Krakova vedla přes Moravu dál do Rakouska či Maďarska. Lepší silniční propojení by podle předsedy polské vlády zlepšilo česko-polskou spolupráci v ekonomice, turismu nebo výměně zboží.

Zatímco Polsko má nyní ve výstavbě nyní 1000 kilometrů dálnic, polský tisk píše o „české dálniční letargii“, když loni se v ČR podařilo uvést do provozu jen čtyři kilometry nových dálnic a letos to má být dalších 26 kilometrů.

O nutnosti využít polské zkušenosti s výstavbou dálnic se včera na twitteru zmínil český ministr dopravy Vladimír Kremlík. „O Polsku se mluví jako o zázraku, pokud jde o výstavbu dálnic. Máme se co učit,“ poznamenal.

Premiér Andrej Babiš včera označil Polsko za jednoho z nejdůležitějších partnerů, se kterým má Česká republika nadstandardní vztahy. Andraj Babiš s Mateuszem Morawieckým jednal o evropských tématech i nadcházejícím summitu zemí visegrádské skupiny, který se 12. září uskuteční v Praze.

Dnešní společné zasedání vlád ve Varšavě bylo šesté v pořadí. To předchozí se uskutečnilo loni v listopadu v Praze.

(čtk)

Ilustrační foto: Vlada.cz

spinner