Ministerstvo dopravy chystá úspory v řádu desítek milionů korun

Ministerstvo dopravy chystá úspory v řádu desítek milionů korun

20.2. - Ministerstvo dopravy chystá úspory v řádech desítek milionů korun. Peníze chce ušetřit v provozu některých úřadů či digitalizací dopravních agend. V diskusním pořadu Partie na CNN Prima News to včera řekl ministr dopravy Martin Kupka. Zároveň potvrdil připravované zdražování dálničních známek, omezovat investice do dopravních staveb naopak nechce.

Martin Kupka plánuje hledat úspory hlavně v provozu úřadů. Připomněl tak například chystané zrušení Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře (ÚPDI), který funguje od jara 2017. Činnost úřadu, který řešil spory mezi dopravci na železnici nebo leteckými firmami na pražském letišti, má převzít Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Provoz instituce loni stál přes 22 milionů korun.

Další peníze chce ušetřit například digitalizací některých dopravních agend nebo zefektivněním pracovních postupů a pozic.

Omezovat naopak nechce investice do dopravní infrastruktury. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), z něhož jsou financovány dopravní stavby, letos hospodaří s více než 150 miliardami korun. To je meziročně o 23 miliard korun více a zároveň nejvíce od založení fondu v roce 2001.

I proto ministerstvo nyní připravuje změny v ceníku dálničních známek, protože výnosy z nich jsou podle ministra důležité pro financování staveb. O kolik známky zdraží a kdy, zatím není jasné, Martin Kupka v minulosti připustil možnost každoročního zdražování o inflaci. Spolu s tím resort připravuje také vznik jednodenní dálniční známky.

Vláda bude v rámci aktivit ke snižování deficitu státního rozpočtu možná diskutovat o změnách slev na jízdném pro studenty a důchodce. V závěru loňského roku jí jejich snížení doporučila Národní ekonomická rada vlády (NERV). Martin Kupka ovšem k tomu řekl, že chce slevy ponechat na stávající úrovni. Ta zajišťuje studentům do 26 let a seniorům starším 65 let slevy na jízdném ve výši 50 procent. Slevy současná vláda upravovala už loni na jaře. Tehdy jejich výši snížila ze 75 procent. Podle Martina Kupky tím klesly výdaje na slevy o více než dvě miliardy korun.

(čtk)

Foto: Ministerstvo dopravy - sídlo ministerstva na nábřeží Ludvíka Svobody v Praze

spinner