Ministerstvo dopravy

Milan Šimonovský jmenoval do funkce náměstka Vojtěcha Kocourka

Dosavadního náměstka ministra dopravy pro železniční dopravu, veřejnou a kombinovanou dopravu a plavbu a vodní cesty Pavla Stoulila ve funkci od začátku listopadu nahradil Vojtěch Kocourek. Minulý týden to oznámil ministr dopravy Milan Šimonovský. Vojtěch Kocourek dosud působil jako generální ředitel a předseda představenstva společnosti KPM Consult, která se zabývá výstavbou železničních koridorů.

Pavel Stoulil má na konci roku odejít do důchodu a podle ministra se do té doby soustředí na funkci předsedy Správní rady Českých drah, protože právě finišují přípravy na přechod ČD na akciovou společnost. Pavel Stoulil bude zároveň ministrovým poradcem.

Milan Šimonovský současně zopakoval, že v lednu hodlá vyměnit celé nejvyšší vedení Českých drah. Jedním z kandidátů na nového generálního ředitele místo Dalibora Zeleného je podle něj i někdejší předseda Správní rady ČD a dopravní expert KDU-ČSL Ivan Foltýn. Změnu vedení bude podle právních rozborů možné provést až po vzniku akciové společnosti.

Ministr dopravy rovněž uvedl, že požádal Správní radu Českých drah, aby zvýšila frekvenci svých jednání z měsíčního na čtrnáctidenní cyklus a v prosinci se scházela každý týden. Zároveň požádal o zastavení převodů a prodeje majetku ČD.

D47: smlouva skrývá příliš mnoho rizik

Milan Šimonovský dále potvrdil, že bude tento týden na zasedání vlády prosazovat znovuotevření jednání o podmínkách realizační dohody na výstavbu dálnice D47, protože smlouva obsahuje příliš mnoho rizik pro stát. Rizika se týkají zejména povinnosti státu zajistit výkup pozemků pod dálnicí i zajištění součinnosti státních institucí při vydávání potřebných povolení. Ministr uvedl, že realizační dohoda byla sjednána zákonným způsobem a nelze ji vypovědět bez hrozby sankcí a úhrady pro-

investovaných prostředků v řádu miliard Kč. Naopak následné smlouvy o financování a výstavbě, na kterých poslední měsíc pracovaly expertní týmy ministerstva, pro stát podle Milana Šimonovského žádná významná rizika neznamenají.

(čtk)

spinner