Evropská komise

Komisař EU chce oddělit provoz na železnici od infrastruktury

Komisař EU chce oddělit provoz na železnici od infrastruktury

FRANKFURT (22.11.) – Evropský komisař pro dopravu Siim Kallas chce, aby železniční společnosti oddělily do roku 2023 správu železniční sítě od své osobní a nákladní přepravy. Tento krok by zjednodušil vstup nových firem na trh. Kallas to řekl v rozhovoru pro list Financial Times Deutschland s tím, že je připraven takový návrh předložit v prosinci.

„Bez oddělení další otevření trhů ve skutečnosti konkurenci nezvýší," řekl Kallas. Podle návrhu by integrované společnosti, mezi které patří třeba i německá Deutsche Bahn, byly donuceny do doby, než se rozdělí, vytvořit „čínskou zeď“ mezi svými železničními operacemi a operacemi v oblasti železniční sítě. Tok peněz mezi provozem železnice a správou sítě by byl rovněž omezen, dodal komisař.

Kallas již dříve uvedl, že noví hráči budou mít těžkou situaci na trhu železniční dopravy, kde mohou zavedené, státní firmy využívat vládní peníze na podporu svého podnikání, napsala agentura Reuters. V České republice od roku 2003 působí firma Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která vznikla v rámci liberalizace dopravního trhu oddělením od původní státní organizace České dráhy.

Stará se mimo jiné o koleje, sestavuje jízdní řád a zajišťuje rovný přístup dopravců na železnici. Působí také jako investor výstavby tratí. V loňském roce pracovala s rozpočtem přes 35 miliard korun a poprvé od vzniku vykázala zisk, který činil dvě miliardy Kč.

(čtk)

spinner