Podpora železnice

EU posiluje podporu výzkumných projektů na železnici

EU posiluje podporu výzkumných projektů na železnici

BRUSEL (16.12.) – Necelá miliarda eur (asi 27 miliard korun) z unijních i soukromých peněz by měla být v příštích sedmi letech využita na podporu výzkumných projektů spojených se železniční dopravou v EU. Oznámil to eurokomisař pro dopravu Siim Kallas. Cílem je dostat na koleje v příštích letech více zboží i pasažérů. Kallas připomněl, že ačkoliv je železnice jedním z nejefektivnějších způsobů přepravy zboží i lidí, v současnosti přepravuje jen asi desetinu evropských nákladů a okolo šesti procent cestujících.

„Železnice proto musí nabízet lepší služby, aby přilákala více zákazníků. Aby se to stalo, musí inovovat,“ míní eurokomisař. Právě nové nápady a vynálezy podle něj mohou zlevnit služby, zvýšit kapacitu a nabídnout lepší služby. Sedmiletý program spolupráce mezi EU a železničním průmyslem se proto má soustředit na pět oblastí. Jde o snahu zajistit zlepšení služeb a vývoj spolehlivých vysokokapacitních vlaků s nízkými provozními náklady, zlepšování infrastruktury, efektivnější využívání výpočetní techniky a inovace v oblasti logistiky a nákladní dopravy.

EU pro příští finanční období ztrojnásobí financování výzkumu na celkem 450 milionů eur (přes 12 miliard korun). Firmy z oboru by měly přispět dalšími přibližně 470 miliony (asi 12,7 miliardy Kč).

(čtk)

spinner