​CzechInvest a automobilky založily centrum podpory inovací v dopravě

​CzechInvest a automobilky založily centrum podpory inovací v dopravě

10.11. - Vládní agentura CzechInvest spolu s ministerstvem průmyslu, Sdružením automobilového průmyslu a firmami v oboru založily centrum Mobility Innovation Hub. Platforma má propojovat jednotlivé aktéry na dopravním trhu, podporovat inovace v odvětví a pomáhat jejich zavádění do praxe. Zástupci organizací to uvedli na včerejším zahajovacím setkání.

Hub bude sdružovat start-upy i zavedené firmy, vědecká a výzkumná pracoviště, inovační centra, střední a vysoké školy, oborové svazy, asociace a klastry, investory, české státní a samosprávní organizace a také mezinárodní organizace. Je součástí projektu Technologická inkubace, který vznikl na ministerstvu průmyslu a obchodu ve spolupráci s agenturou CzechInvest. O plánu ho spustit informovaly organizace už v červnu 2020.

Partnerem hubu je ministerstvo dopravy se svým operačním programem Doprava, v oblasti městské dopravy pak ministerstvo pro místní rozvoj a v oblasti ekologické ministerstvo životního prostředí.

"Vytvořili jsme přirozený a důležitý prostor pro setkávání klíčových aktérů z oblasti mobility. Na jeho přípravě se významně podíleli i přední zástupci Sdružení automobilového průmyslu a Škody Auto, stejně jako celá řada inovačních expertů a dalších partnerů. Mobility Innovation Hub bude ve spolupráci s již existujícími platformami a partnery hledat efektivní řešení a vytvářet vhodné podmínky pro akceleraci inovací," uvedl náměstek ministra průmyslu a dočasný šéf CzechInvestu Petr Očko.

Vedle podpory inovativních projektů prostřednictvím programu Technologické inkubace bude hub pomáhat i pokročilejším start-upům v jejich expanzi do zahraničí prostřednictvím ambasád a oborových sdružení, středním firmám v transferu know-how a velkým podnikům v posílení jejich inovačního potenciálu.

Podporovat mobilitu se Česko zavázalo v Inovační strategií ČR a projektem The Country for the Future, ale i na Kolokviu o budoucnosti automobilového průmyslu z roku 2017 a navazujícím Memorandem o budoucnosti automobilového průmyslu v ČR a následným akčním plánem. Ten mimo jiné zavazuje vládu k rozvoji elektromobility, autonomního řízení nebo digitalizaci mobility.

V rámci první výzvy Technologické inkubace se přihlásilo celkem 114 start-upů, přičemž 16 procent bylo právě v oblasti mobility.

(čtk)

Ilustrační foto: Škoda Auto

spinner