Brexit bez dohody podle britské vlády přinese zdržení v Doveru

Brexit bez dohody podle britské vlády přinese zdržení v Doveru

2.9. - Několik hodin by den po brexitu bez dohody čekaly v anglickém Doveru kamiony na odbavení i při nejlepší možné připravenosti. Stojí to v nové analýze britského ministerstva dopravy, kterou získala televize Sky News. Nejčernější scénář ale předpovídá ihned po britském odchodu z unie až dvoudenní prostoje. Deník The Guardian informuje o jiném vládním dokumentu, v němž experti varují, že veškeré navrhované alternativy k takzvané irské pojistce obsahují řadu problémů.

Možnost vystoupení Británie z EU bez dojednaných podmínek je necelé dva měsíce před platným datem brexitu označována za velmi reálnou. Starší analýzy britské vlády naznačovaly, že takové vyústění by výrazně negativně dopadlo na výkon ekonomiky a znamenalo by velké komplikace nejen ve výměně zboží s EU. Vláda premiéra Borise Johnsona tvrdí, že Británie i tuto variantu odchodu z unie zvládne díky zintenzivnění příprav.

Předpověď ministerstva dopravy ale už podle Sky News nemůže vláda odmítnout jako překonanou, "protože byla sestavena v posledních dvou týdnech a její předpoklady jsou založené na současné pozici vlády".

Den po brexitu bez dohody by se podle analýzy u přístavu v Doveru mohlo nakupit až 8000 vozidel a řidiči by mohli čelit až dvoudennímu čekání. "I při ideálním scénáři, v němž by podniky byly připraveny v nejvyšší možné míře, budou vozidla čekat dvě až tři hodiny, pro 50 procent vozidel to bude nejméně osm hodin čekání," uvádí Sky News.

Aktuálně prý zabírá řidičům zastávka v doverském přístavu asi dvě minuty. Přístav je jednou z hlavních obchodních bran Británie a jedním či druhým směrem tudy každý den projede na 10 000 kamionů. Jakékoli výraznější zpoždění by mohlo narušit dodávky potravin či zdravotnického materiálu do nemocnic.

Premiér Boris Johnson slibuje, že Británie z EU odejde 31. října s dohodou nebo bez ní. Zároveň by prý preferoval "spořádaný" odchod, po zbytku unie ale požaduje novou brexitovou dohodu bez stávající irské pojistky. To je záložní opatření, které by v případě nedohody na jiném definitivním řešení naplnilo deklarovaný cíl obou stran zachovat volný režim na hranici mezi Irskem a Severním Irskem.

Boris Johnson opakovaně uvádí, že k dojednanému mechanismu existují funkční alternativy, zjištění The Guardian ale tato tvrzení zpochybňují. "Zpráva shrnující zjištění oficiálních vládních pracovních skupin pro 'alternativní ujednání' konstatuje, že všechny scénáře navrhnuté ve snaze pojistku nahradit mají problémy," píše deník.

O této záležitosti mají během září vyjednavači britské vlády a Evropské komise jednat dvakrát týdně. Představitelé EU zdůrazňují, že budou Londýnu naslouchat, požadují však alternativy, které jsou "kompatibilní" se stávající dohodou. Podle komentátorů jejich neochotu přistoupit na Johnsonovy požadavky zvyšuje skutečnost, že ani upravené podmínky brexitu by neměly zaručenou ratifikaci v britském parlamentu.

(čtk)

Foto: LAN

spinner