ANO chce bezplatné jízdné pro důchodce a studenty

ANO chce bezplatné jízdné pro důchodce a studenty

Hlasování o důvěře vládě Andreje Babiše bylo odloženo na tento týden a ještě před hlasováním bylo pravděpodobné, že důvěru nezíská. Prezident Miloš Zeman se již minulý týden nechal slyšet, že Andreje Babiše pověří i dalším sestavením vlády, pokud bude mít předem podporu 101 zaručených hlasů.

Lze tedy očekávat, že první návrh vládního prohlášení se bude měnit jen v bodech, které budou požadovat případní koaliční partneři.

Jedním z bodu, který v oblasti dopravy vyvolal velkou odezvu, je návrh na bezplatné cestování ve vlacích pro důchodce starší 65 let a žáky a studenty do 26 let. Mezi vyjmenované prioritní dopravní stavby přibylo také pokračování dálnice D49.

„Senioři a studenti si zaslouží dopravu vlakem zdarma, proto jsme do finálního znění programového prohlášení vlády tenhle náš návrh napsali. Máme tu režijní jízdné pro zaměstnance drah, pro seniory a bývalé zaměstnance. To nám vždy bránilo v soutěžení a otevření trhu na železnici,“ řekl minulý týden po mimořádném jednání vlády ministr dopravy Dan Ťok. Podle ministra tuto problematiku bylo nutné dlouhodobě vyřešit. „Předpokládáme, že bude nějaký seniorpas nebo průkaz pro studenty, který by byl zpoplatněný a na základě kterého by mohli jezdit důchodci nad 65 let a studenti do 26 let bezplatně,“ dodal ministr.

Dalších 210 km dálnic

Vláda chce také do roku 2021 zprovoznit 210 kilometrů dálnic. Mezi její priority patří podle zveřejněného finálního znění programového prohlášení také zintenzivnění výstavby dálnic na všech hlavních trasách, konkrétně na D1, D3, D4, D6, D7, D11, D35, D48, D49, D52, D55. Hodlá rovněž dokončit kompletní modernizaci dálnice D1 mezi Prahou a Brnem.

(čtk)

spinner