Právě vyšlo v DN č. 22

Společnost PPL CZ v období rozmachu

Společnost PPL CZ v období rozmachu

26.10. - Společnost PPL představila v letošním roce řadu novinek, kterými posílila svoji pozici předního přepravce na českém trhu. Zákazníci mohou už od ledna využívat novou aplikaci mojePPL a dlouhodobě těží také z neustále se rozšiřující sítě výdejních míst. Patří k nejrozsáhlejší síti výdejních míst v Evropě v rámci DHL eCommerce. PPL nezahálí ani u méně viditelné infrastruktury – v posledním roce například otevřela hned několik dep a překladiště, která přispívají k vyšší rychlosti i spolehlivosti přepravy.

Tuzemský přepravce zásilek PPL zažívá nebývalý rozmach. Z lokální firmy, která vznikla v roce 1995 s cílem přepravovat balíky mezi kancelářemi, se stal největší zprostředkovatel vnitrostátní i mezinárodní přepravy maloobjemových zásilek na českém trhu. Na tisíc zaměstnanců a dva tisíce řidičů dnes zajišťuje doručování milionům příjemců ročně. Letos 18. srpna došlo dokonce na zásilku s pořadovým číslem 500 milionů.

PPL kontinuálně sleduje trh a reaguje na potřeby a zpětnou vazbu zákazníků. To promítá do své nabídky služeb z hlediska kvality, dostupnosti, spolehlivosti, ale třeba i udržitelnosti. V letošním roce k tomu dopomohla celá řada novinek. Jaké to jsou?

Zásilky na pár kliknutí s aplikací mojePPL

Na počátku roku uvedla PPL mobilní aplikaci mojePPL, která zákazníkům poskytuje jednoduchou a moderní formou přehled o jejich zásilkách na jednom místě. Na pár kliknutí si tak mohou ověřit polohu balíku a čas jeho doručení, zkontrolovat otevírací dobu výdejního místa nebo si třeba zobrazit PIN pro převzetí. V případě potřeby je tak možné čas či místo předání jednoduše změnit.

Výrazně snazší je s aplikací také podávání zásilek – stačí v ní vyplnit potřebné údaje, provést online platbu a s vygenerovaným QR kódem či PINem odevzdat balík na libovolném výdejním místě, aniž by bylo nutné tisknout etiketu. Vývojářský tým navíc neustále pracuje na nových funkcích. V aplikaci tak například nedávno přibyla oblíbená možnost platby dobírkou, kterou je nyní možné vyřídit pomocí platební brány. MojePPL si zákazníci mohou stáhnout zdarma do telefonu s operačními systémy Android i iOS.

100000 výdejních míst v Evropě, 7000v Česku

Významný posun proběhl v posledním roce také v oblasti pokrytí výdejních míst. PPL si klade ambici jich na přelomu roku nabídnout zákazníkům až 7000 po celé České republice a v příštím roce se stát lídrem na lokálním trhu. Již v současnosti jich přitom síť čítá 6000, ať už jde o partnerské PPL ParcelShopy, automatizované PPL ParcelBoxy či boxy třetích stran jako je internetový obchod Alza. V celoevropském měřítku patří PPL do největší sítě výdejních a podacích míst DHL eCommerce, kterých je celkem 100000 a jíž je PPL součástí. Doručení na adresu zůstává v PPL stále nejpopulárnějším způsobem doručení, nicméně reaguje na trend zvýšené obliby alternativního vyzvednutí zásilek, zejména kvůli časové flexibilitě a cenové dostupnosti.

V sezoně o dalších 30000 zásilek denně více díky novým regionálním depům

PPL by nemohlo rozšiřovat své působení bez adekvátního posilování infrastruktury. Nejnovějším bodem sítě se stalo v srpnu otevřené depo v Mošnově nedaleko Ostravy a již brzy ho bude následovat depo v Kostelci nad Černými lesy. Obě depa dokáží denně odbavit až na 15000 balíků díky půl kilometru dlouhé třídící lince. Dva kraje tak získají nejen lepší pokrytí, ale také desítky nových pracovních míst. Areál depa Mošnov je strategicky umístěn i z hlediska blízkosti k hranicím se Slovenskem a Polskem, jež pro PPL představují významné mezinárodní trhy. Posilování infrastruktury má pozitivní dopad na mezinárodní dopravu a s ní i související produkty, jako jsou Connect a Connect Plus a tím spolehlivé doručení zásilek do 24 evropských zemí.

Depa v PPL nabírají standardizovaný udržitelný ráz

I stávající depa čeká v budoucnu revitalizace, protože cestu k bezemisnímu provozu nebereme na lehkou váhu. Budovy budou využívat například výlučně LED osvětlení, které má oproti konvenčnímu nižší spotřebu elektřiny. Na každém depu se budou moci dobíjet elektromobily, například v Mošnově až 72 vozidel. Střechy budou uzpůsobeny pro instalaci fotovoltaických panelů a využity pro zeleň, což přispívá k přirozenému ochlazování interiéru i lepšímu záchytu dešťové vody.

(PR)

Foto: PPL

spinner