​Poptávka po bezemisním doručování zásilek elektrokoly u zákazníků DB Schenker roste

​Poptávka po bezemisním doručování zásilek elektrokoly u zákazníků DB Schenker roste

29.6. - K trendu snižování emisí z dopravy přispívá DB Schenker nejen nasazováním vozidel na alternativní pohony, ale i doručováním zásilek na kolech. V centru Prahy může denně rozvést až tunu zboží. Bezemisní doručování zásilek pomocí e-cargo biků začal DB Schenker v České republice zkoušet už před dvěma lety a nedávno službu rozšířil o další depo, na pražském Smíchově. Příjemcům v Praze 1, 2 a 5 přiveze domluvené zboží řidič na elektrokole s přívěsem, a to tiše a bez emisí.

„Tato služba si velmi rychle našla své zákazníky. Jsou mezi nimi například sítě obchodů světových značek nebo kancelářské firmy. Denně takto dokážeme doručit až 1 000 kg zásilek,“ řekl Ladislav Tesař, manažer pozemních přeprav společnosti DB Schenker.

Zásilky do cyklodepa vozí nákladní vozidla na elektřinu. Dále už se překládají do nákladního prostoru e-cargo biku. Pro distribuci na elektrických kolech musí zásilky splňovat jisté provozní parametry. Hmotnost nesmí překročit 250 kg a objemově se musí vejít do 1 m³. Zásilky musí být manipulovatelné, to znamená, že například paletové zásilky je možné rozebrat na jednotlivé kartony.

Náklady za tuto službu s nulovou uhlíkovou stopou jsou přibližně o 30 – 50% vyšší v porovnání se standardními způsoby doručování pomocí dodávek se spalovacími motory. „Přesto zákazníci z řad velkých nadnárodních společností tuto službu stále více poptávají. Jedním z důvodů je jejich dlouhodobá strategie snižování emisí CO₂,“ uvedl Ladislav Tesař.

Projekt bezemisního doručování zásilek včetně depa na Smíchově podporuje Hlavní město Praha. DB Schenker má v plánu rozšíření této služby i do Brna a dalších měst.

(lan)

Foto: DB Schenker

spinner