Správa železnic v příštím roce zvýší zaměstnancům platy o 2 procenta

Správa železnic v příštím roce zvýší zaměstnancům platy o 2 procenta
23.10. - Platy zaměstnanců Správy železnic se v příštím roce zvýší o dvě procenta. Počítá s tím s odbory uzavřená nová kolektivní smlouva, která aktualizuje také činnosti některých profesí, informovala státní organizace. Správa železnic zaměstnává zhruba 17 000 lidí.

Navýšení tarifních platů pro příští rok je o něco nižší než v předchozích letech, což patrně odráží současnou krizi. Loni si odbory vyjednaly růst o 4,5 procenta, o rok dříve 5,5 procenta. Výši průměrného platu v organizaci Správa železnic neuvedla, v roce 2018 se ovšem pohyboval kolem 32 000 korun. V letošním roce by tak měl podle propočtů činit okolo 35 300 korun. Průměrná mzda v celém Česku činila ve druhém čtvrtletí letošního roku 34 271 korun.

"Jsem rád, že jsme dospěli k dohodě a věřím, že sjednané podmínky a aktualizace Katalogu zaměstnání přinesou i v této složité době jistotu jak našim současným, tak i budoucím zaměstnancům a Správa železnic bude i nadále vnímána jako perspektivní a stabilní zaměstnavatel. Nové parametry Katalogu zaměstnání reagují na aktuální vývoj v činnostech, které naše organizace zabezpečuje," uvedl po podpisu generální ředitel Jiří Svoboda.

Jednání správy s odbory ještě úplně neskončila, v následujících týdnech budou společným tématem zásady Fondu kulturních a sociálních potřeb a další interní normy.

Kolektivní dohodu pro příští rok už v úvodu října uzavřely i České dráhy. Rovněž zaměstnanci státního dopravci si v příštím roce polepší o dvě procenta.

SŽDC spravuje celostátní i regionální tratě, jež vlastní stát. Od roku 2016 se stará také o nádraží, jež převzala od Českých drah.

(čtk, tl)

Foto: archiv

spinner