EU podpoří modernizaci tratě mezi Sudoměřicemi a Voticemi

EU podpoří modernizaci tratě mezi Sudoměřicemi a Voticemi
11.1. - Evropská komise (EK) schválila dotaci přes 160 milionů eur (více než 4,2 miliardy Kč) na modernizaci železničního úseku mezi Sudoměřicemi u Tábora a Voticemi na Benešovsku. Exekutiva Evropské unie to oznámila v tiskové zprávě. Na dvacetikilometrovém úseku mimo jiné přibude druhá kolej, což má zrychlit cestu mezi Prahou a Táborem.

Správa železnic zahájila práce na modernizaci trati už v roce 2018, hotovo by chtěla mít letos v létě.

Celková investice 7,2 miliardy Kč má umožnit, aby vlaky po úseku jezdily rychlostí až 160 kilometrů za hodinu, což zkrátí jízdní doby rychlých spojů mezi Prahou a Táborem na jednu hodinu. Značnou část nákladů díky rozhodnutí EU získá Česko na stavbu z unijního Operačního programu Doprava.

"Tento projekt modernizuje železniční dopravu v Česku a železniční síť bude díky němu atraktivnější a konkurenceschopnější vůči ostatním, více znečišťujícím a nebezpečnějším druhům dopravy," uvedla dnes eurokomisařka pro kohezní politiku Elisa Ferreiraová.

Kromě druhé koleje přibudou na dosud jednokolejném úseku dva tunely s celkovou délkou 1,5 kilometru a nová železniční stanice Červený Újezd. Dvacetikilometrová trať z velké části povede po nové stopě a zkrátí se o dva kilometry.

(čtk, tl)

spinner