Vydání 14/2021

Rodrigo da Costa (EUSPA): EUSPA je prvním integrovaným kosmickým programem unie

Agentura GSA se sídlem v Praze se letos transformovala v Agenturu EU pro kosmický program (EUSPA). Co je cílem této změny a jaký dopad bude mít na české firmy, to nám přiblížil její výkonný ředitel Rodrigo da Costa.

ACEA: Evropa by se při snižování emisí neměla řídit kulturou omezování

Před revizí norem CO2 pro osobní a dodávkové automobily, k níž má dojít v červenci, varoval prezident Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA) a generální ředitel BMW Oliver Zipse a uvedl, že nová, ekologická Evropa by se neměla řídit kulturou zákazů a omezování.

ČESMAD Bohemia: Postcovidový syndrom ohrožuje silniční dopravu

Silniční nákladní doprava v období pandemie a lockdownů potvrdila svou nezastupitelnost a díky své pružnosti pomohla udržet v chodu zásobování a traumatizované hospodářství. Ani ona však nevyvázla bez šrámů. Upozornilo na to Sdružení ČESMAD Bohemia.

Komentář: Dopravní inspirace z cizích měst

Tentokrát se zmíníme o akcích některých zahraničních měst z poslední doby zaměřených na zlepšování dopravy a její bezpečnosti.

​JUDr. Václav Kobera: Zapojení českých firem do kosmických aktivit každoročně stoupá

Ředitel Odboru ITS, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací Ministerstva dopravy JUDr. Václav Kobera byl v červnu zvolen předsedou správní rady letos ustavené Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA) sídlící v Praze. Při této příležitosti jsme ho požádali o přiblížení situace v oblasti kosmických aktivit v České republice.

Ing. Roman Srp (SDT): V České republice stále chybí koordinátor inteligentní mobility zastřešující dopravní módy

ITS není záležitostí pouze silniční dopravy, ale jedná se o obor, který prostupuje napříč všemi dopravními módy. V České republice však stále chybí organizační struktura, která by tuto zastřešující a koordinační roli plnila. V rozhovoru pro Dopravní noviny to uvedl prezident Sdružení pro dopravní telematiku (SDT) Ing. Roman Srp.

TIMOCOM: Digitalizace logistiky díky rozhraní mezi ERP a TMS systémy napříč Evropou

FreightTech společnosti TIMOCOM prostřednictvím Smart Logistics System nabízí svým zákazníkům digitální řešení, která logistickým firmám umožňují skrze rozhraní navzájem propojovat podnikové ERP a TMS systémy. Přispívá tím k dalšímu rozšiřování digitalizace a automatice logistických procesů a díky tomu pomáhá zefektivnit pracovní postupy. Takto sofistikovaně je v současné době možné mezi sebou propojit 45000 potenciálních obchodních partnerů.

Nová generace vozidel DAF ožívá digitálně

Společnost DAF Trucks představuje svá vozidla XF, XG a XG+ nové generace na obrazovkách počítačů a mobilních zařízení pomocí aplikace pro rozšířenou realitu a úchvatného on‑line virtuálního zážitku, což je naprostá novinka v oboru. Obě aplikace odrážejí slogan nové generace společnosti DAF „Vstupte do budoucnosti“.

SDT: Cílem vážení za jízdy nemá být výběr pokut, ale ochrana silniční infrastruktury

Jedním z faktorů, které velkou měrou připívají k poškozování silniční infrastruktury, je přetěžování vozidel. V rámci návrhu Koncepce rozvoje vážení vozidel WIM (Weight in motion) na síti ŘSD, kterou pro potřeby ŘSD zpracovává Sdružení pro dopravní telematiku ČR (SDT), bude popsán současný stav vážení vozidel za jízdy v ČR včetně doporučení, jak poškozování vozovek tímto způsobem efektivně bránit.

DHL Supply Chain prodlužuje smlouvu s Locus Robotics

Společnost DHL Supply Chain z koncernu Deutsche Post DHL Group uzavřela rámcovou smlouvu o rozšířené spolupráci s firmou Locus Robotics. První investice do robotů pro asistované vychystávání již prokázaly svou efektivitu v komerčních provozech.

CER: Předběžná dohoda o eurovinětě má řadu úskalí

Není snadné vynést jednoznačný soud nad předběžnou dohodou o eurovinětě, které bylo dosaženo na trialogu 15. června. Uvedlo to Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností (CER) v reakci na výsledek jednání.

Brněnské komunikace: Projekt C Roads v Brně přechází do ostrého provozu

Začátkem června se v Brně v rámci veletrhu Urbis Smart City Fair uskutečnila závěrečná C‑ITS Roadshow, na které byly představeny pilotní projekty platformy C‑Roads z 18 evropských zemí. Město Brno se do české části zapojilo prostřednictvím společnosti Brněnské komunikace, která komunikaci vozidlo‑vozidlo a vozidlo‑infras­truktura ověřovala v městském prostředí. Podrobnosti o projektu nám přiblížil správní ředitel Brněnských komunikací (BKOM) Ing. Roman Nekula, MBA.

spinner