Vydání 19/2019

ČESMAD Bohemia: K rozšíření nedělního zákazu jízdy kamionů nejsou důvody, ani bezpečnostní

Návrh, aby vláda legislativně rozšířila zákaz jízdy kamionů téměř na celou neděli, který vzešel ze schůzky premiéra Andreje Babiše, ministra dopravy Vladimíra Kremlíka, ministra vnitra Jana Hamáčka a policejního prezidenta Jana Švejdara na konci srpna, vyvolal mezi silničními dopravci vlnu nevole. Podle nich pro takové opatření nejsou žádné důvody a jediným výsledkem by bylo poškození tuzemských dopravců, zejména těch z Moravy a východních Čech.

Pardubice hostily osmý ročník konference o dopravě

Už poosmé se Pardubice začátkem září staly dějištěm jedné z největších odborných konferencí v České republice. Dopravní konference Pardubice 2019 do metropole dopravy na východě Čech přilákala odborníky nejen z České republiky. Stěžejními tématy konference byl rozvoj a financování dopravní infrastruktury i pohled na současnou legislativu.

Anketa: Navrhované prodloužení nedělního zákazu jízd by znevýhodnilo moravské dopravce

Jedním z výsledků jednání premiéra s ministry dopravy a vnitra a policejním prezidentem je návrh na prodloužení nedělního zákazu jízd kamionů (viz str. 1). Jak tento krok vnímají ti, kterých by se nejvíce dotkl, tedy silniční dopravci z Moravy, na to jsme se zeptali některých z nich.

Bylo vyrobeno již stotisící vozidlo nové generace CF a XF

V závodě společnosti DAF Trucks v Eindhovenu sjelo z výrobní linky již stotisící nákladní vozidlo nejnovější generace CF a XF. Dosud nikdy v celé historii značky DAF nebylo tohoto milníku dosaženo v tak krátké době. Vozidlo bylo slavnostně předáno společnosti Groep Gheys z belgického města Mol.

Schmitz Cargobull zabodoval s prodlouženým návěsem S. KO COOL

Chladírenský návěs S.KO COOL německého výrobce Schmitz Cargobull zaujal ruskou odbornou porotu inovativním technickým řešením a získal ocenění Nejlepší užitkový vůz roku 2019 v Rusku v kategorii návěsy/nástavby. Návěs měří 16,80 metru a je o 25 procent delší než standardní vozy – nabízí tak o 25 procent vyšší přepravní kapacitu. Pro přepravu srovnatelného nákladu je tak zapotřebí o čtvrtinu méně jízd.

Dopravci mají k novému systému řadu připomínek

Od původních výhrad k rozšíření zpoplatněných úseků v novém mýtném systému se pozornost dopravců v současné době přesouvá spíše k praktickým otázkám. Pokud bude nový systém skutečně spuštěn, jde jim o to, aby byl funkční, uživatelsky příznivý a v neposlední řadě aby se ještě upravila výše kauce za palubní jednotku pro odečet mýtného. A také poskytují krajům a obcím své názory k trasám, na nichž se očekává případné objíždění nově zpoplatněných úseků.

Nové palubní jednotky si lze vyzvedávat od 22. září

Společnost CzechToll dokončila výrobu 450 tisíc palubních jednotek o 12 týdnů dříve, než požaduje harmonogram budování nového mýtného systému. Zahájila rovněž distribuci nových palubních jednotek na obchodní místa, kde je budou moci dopravci vyzvednout v rámci registrace od 22. září 2019. Testovací vozy ujely po českých silnicích s novými jednotkami již více než milion kilometrů.

Eurowag: Na pozici finanční ředitelky nastoupila Magdalena Bartoś

Společnost Eurowag, nejrychleji rostoucí evropský poskytovatel řešení pro silniční dopravu, oznámila jmenování nové členky vedení společnosti Magdaleny Bartoś, která od 2. září nahradila Tomáše Michka na pozici finančního ředitele skupiny Eurowag. Ten pokračuje jako výkonný ředitel a člen představenstva W.A.G. Issuing services.

Z mezinárodních dopravních a logistických svazů – září 2019

NÁMOŘNÍ DOPRAVA

Baltská a mezinárodní námořní rada – Bimco

K 122. ZASEDÁNÍ MEZINÁRODNÍ NÁMOŘNÍ ORGANIZACE (IMO) V LONDÝNĚ

Jakožto součást rodiny OSN IMO aktivně pracuje na agendě pro udržitelný rozvoj do roku 2030. Mnoho prvků této agendy bude možno realizovat jen s udržitelným dopravním sektorem podporujícím světový obchod a usnadňujícím světovou ekonomiku. „Udržitelná plavba pro udržitelnou planetu“ je vybráno jako téma pro námořní sektor světa roku 2020. Má poskytnout příležitost k uvědomění si „Udržitelných rozvojových cílů OSN“ a předvést práci Mezinárodní námořní organizace IMO a jejích členských států k jejich dosažení.

Skupina AWT hlásí v pololetí po ztrátových letech zisk

Na konci roku 2018 skupina AWT (Advanced World Transport), která je součástí skupiny PKP CARGO, předního logistického operátora v Evropě, začala úspěšně realizovat novou strategii, jejíž efekty jsou již nyní viditelné. Celá skupina AWT vykázala za první půlrok zisk, oznámil na začátku září mluvčí AWT Lukáš Kresač.

Logistický sektor se chystá na propouštění

Logistický indikátor, který vypracovává institut ifo na zakázku Spolkového svazu logistiky BVL, se v srpnu opět propadl – dokonce čtvrtý měsíc po sobě. Poprvé od roku 2013 skončil v negativním pásmu, přičemž horší hodnoty vykazoval naposledy v únoru 2010, kdy na německé firmy tvrdě dopadaly následky globální hospodářské krize. Ve třetím čtvrtletí se dále prohlubovala špatná nálada v logistickém sektoru. Oslovení manažeři s rostoucí skepsí komentovali vývoj posledních měsíců i výhled do budoucna. Ještě silnější pesimismus projevovalo vedení logistických firem v květnu 2009. 

spinner