​Přívozy na Lipně zaznamenaly kvůli koronaviru ztráty

​Přívozy na Lipně zaznamenaly kvůli koronaviru ztráty

14.1. - Provozovatelé přívozů na lipenské přehradě zaznamenali v minulé sezoně výrazný meziroční propad tržeb. Důvodem jsou omezení související s koronavirem. Například přívoz v Horní Plané měl tržby podle odhadů přibližně minimálně o 15 procent nižší. Vyplývá to z informací ČTK.


"Letošní tržby činily zhruba 3,2 milionu korun. Bývaly roky, kdy to bylo i 3,8 milionu," řekl starosta Horní Plané Jiří Hůlka. Dodal, že bilance by byla ještě horší, kdyby přívoz nevyužívali stabilní klienti, což bývají například lidé, kteří přes lipenskou přehradu dojíždějí za prací. Cestu si tím výrazně zkrátí. Po vodě dělí Horní Planou s druhým břehem přehrady vzdušnou čarou přibližně dva kilometry. Podél nádrže pak cesta mezi stejnými místy trvá několik desítek minut.

Lodní doprava v Horní Plané skončila v pondělí po devíti měsících. "Je to kvůli mrazu. Prakticky jediným důvodem, kdy předčasně přerušujeme provoz, bývá počasí," řekl Hůlka. Například loni přívoz končil sezonu 2019/2020 až v březnu a to jen kvůli pravidelné údržbě. Od dubna zahájil provoz znovu.

"Jaro a podzim byly kvůli koronaviru výrazně slabší. Léto se povedlo, zájem o přepravu byl, což nám zaručilo, že si na sebe přívoz aspoň vydělal," uvedl starosta.

Ve Frymburku, kde rovněž zajišťují dopravu přes lipenskou přehradu, zaznamenali meziroční propad ještě výraznější. "Ve standardní sezoně převezeme tak 70.000 lidí. Nyní to bylo až o 30 procent méně," řekl ČTK za frymburský přívoz Antonín Labaj.

Podle něj propad rovněž způsobila hlavně jarní a podzimní omezení kvůli koronaviru. "Proto jsme také skončili už v půlce října. Jindy běžně přívoz jezdí do konce listopadu," řekl Labaj. Dodal, že na rozdíl od jiných podnikatelů v turistickém segmentu nedostanou provozovatelé přívozu kompenzaci od státu. "Bohužel žádný program, který vláda nabízela, se nás netýká," uvedl.

(čtk, tl)

Foto: lipensko.cz
spinner