Na kapitánské zkoušky čekalo téměř 400 zájemců, nyní opět začaly

Na kapitánské zkoušky čekalo téměř 400 zájemců, nyní opět začaly
25.11. - Téměř 400 zájemců o průkaz vůdce malého či rekreačního plavidla muselo kvůli koronavirovým omezeních počkat na zkoušky. Ty jsou od tohoto týdne opět uvolněny, plavební úřad proto kvůli velkému zájmu navyšuje do konce roku počet termínů zkoušek. Je možné, že na některé už letos nezbude místo. Na dotaz ČTK to uvedla ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová.

Protikoronavirová opatření zastavila vykonávání kapitánských zkoušek od 22. října. Od úterka jsou zkoušky opět obnoveny. Úřad v současnosti eviduje za zrušené termíny celkem 389 zájemců o zkoušky.

"Do konce roku navyšujeme kapacitu termínů oproti stávajícím termínům, které jsou již do konce roku obsazeny, o celkem osm. Kapacita navýšení je tedy nejméně 384 osob, podle zájmu i více," podotkla Němcová. I přes navýšení ovšem mohou vzniknout kapacitní problémy, a to především v Praze, kde je přihlášeno 331 zájemců. Pokud někteří žadatelé nevyužijí volných míst jinde, dočkají se možná termínu až v příštím roce. Samotné zkoušení totiž úplně bez omezení nebude. Uskutečnit se může v maximálním počtu šesti lidí včetně zkušebního komisaře.

Nápor zájemců ovšem nakonec nemusí být až tak velký, podle šéfky úřadu už někteří zájemci požádali o odklad zkoušky na příští rok. Týká se to ovšem především poboček v Přerově a Děčíne. Tyto pobočky jsou zároveň připraveny pomoct zvládnout nápor uchazečů v Praze.

Celkově je ovšem letošní zájem o kapitánské zkoušky kvůli koronavirové krizi nižší, meziročně asi o pětinu. V sezoně od dubna do září plavení úřad vydal 2166 průkazů. Zvýšil se ovšem naopak provoz na řekách. Například na vltavské kaskádě cestovalo během plavební sezony od dubna do konce září téměř 12 000 lodí, což je o zhruba 22 procent více než o rok dříve.

(čtk, tl)

Foto: archiv

spinner