​Baťův kanál prodlouží SWIETELSKY stavební za téměř 210 milionů

​Baťův kanál prodlouží SWIETELSKY stavební za téměř 210 milionů

16.12. - Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) rozhodlo o vítězi zadávacího řízení na výstavbu plavební komory Rohatec, která prodlouží Baťův kanál směrem na jih do Hodonína. Dodavatelem bude společnost SWIETELSKY stavební s vítěznou cenou 208,9 milionu korun bez daně. Cena byla nejnižší z předložených pěti nabídek, řekl ČTK mluvčí ŘVC Jan Bukovský.


"Nyní začíná patnáctidenní odvolací lhůta. Zahájení výstavby plánujeme uskutečnit přibližně v březnu 2021 a cílem je otevřít novou vodní cestu před sezonou na jaře 2023," sdělil Bukovský.

Na Baťově kanále vznikne po 80 letech unikátní komora, která splavní poslední necelý kilometr říčky Radějovky napojující se do řeky Moravy. Tento krátký úsek brání tomu, aby lodě z Baťova kanálu mohly doplout na hladinu Moravy u Rohatce a plout dalších šest kilometrů po hladině držené jezem až do Hodonína. Celkové náklady na prodloužení dosahují 234 milionů korun.

Baťův kanál vznikl ve třicátých letech 20. století. Původně sloužil nákladní dopravě, vozilo se po něm především uhlí. Nyní slouží k rekreaci, ročně jej navštíví kolem 90.000 lidí. Kanál má 53,8 kilometru. Částečně vede korytem Moravy, od Otrokovic ve Zlínském kraji přes Veselí, Strážnici a Petrov v Jihomoravském kraji až na Slovensko do Skalice. V budoucnu je v plánu také prodloužení z Otrokovic do Kroměříže.

(čtk, tl)

Foto: archiv
spinner