Brexit: ​Severní Irsko přestalo kontrolovat část zboží do zbytku Británie

Brexit: ​Severní Irsko přestalo kontrolovat část zboží do zbytku Británie

2.2. - Severní Irsko přestalo ve dvou přístavech dočasně provádět kontroly zboží směřujícího do zbytku Británie. Úřady mají kvůli výhrůžkám obavu o bezpečnost pracovníků, informují dnes tiskové agentury. Prohlídky předpokládá takzvaný protokol o Severním Irsku, který je jedním ze základních kamenů brexitové dohody mezi Británií a Evropskou unií. Opatření je trnem v oku některých unionistů usilujících o co nejpevnější svazek Severního Irska s Londýnem. Svůj personál v Severním Irsku se rozhodla stáhnout i Evropská komise (EK).


Severoirská vláda uvedla, že v přístavech Belfast a Larne zastavila kvůli obavám o bezpečí zaměstnanců fyzické prohlídky zboží živočišného původu. V okolí Larne se v poslední době objevily nápisy na zdech, které odsuzovaly pobrexitový vznik celní hranice v Irském moři. Některé mířily na pracovníky přístavů, kteří provádějí kontroly. Zaměstnanci v uplynulých dnech rovněž hlásili podezřelé chování neznámých osob, které si zapisovaly poznávací značky jejich aut. Policie v reakci na hrozby oznámila, že v přístavech zvýší svou přítomnost.

Starosta Larne Peter Johnston uvedl, že nápisy jsou "hluboce znepokojivé" a že se ve společnosti odehrává "pozoruhodný nárůst napětí". Poslanec severoirského parlamentu za probritskou Demokratickou unionistickou stranu (DUP) Ian Paisley mladší uvedl, že brexit narušil "existující křehkou rovnováhu mezi jednotlivými komunitami".

V reakci na postup severoirských úřadů své pracovníky dozorující nad celními prohlídkami v Severním Irsku dočasně stáhla také Evropská komise. "Ať už byl jejich důvod jakýkoliv, výhrůžky násilím jsou jednoduše nepřijatelné," sdělil mluvčí komise. Zastrašování zaměstnanců provádějících pobrexitové celní kontroly odsoudil také irský premiér Micheál Martin, podle něhož jde o "velice zlověstný a odporný vývoj".

Británii na konci loňského roku skončilo pobrexitové přechodné období, po němž byla součástí hospodářského prostoru EU. Zboží putující mezi EU a Británií už teď podléhá celním a veterinárním kontrolám.

Brexitová dohoda předpokládá, že kontrolováno bude i zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Británie. Vyjednavači se v obavě z možného obnovení desítky let trvajícího severoirského konfliktu chtěli vyhnout situaci, kdy by mezi Irskem, jež je součástí EU, a britským Severním Irskem vznikla takzvaná tvrdá hranice. Patrně jedinou možností bylo nechat Severní Irsko řídit se některými unijními pravidly, což ale obnáší nutnost provádět mezi Severním Irskem a zbytkem Británie celní kontroly.

Opatření ostře kritizují někteří probritští unionisté, podle nichž kontroly v podstatě vytvářejí hranici vedoucí Irským mořem mezi britským Severním Irskem a zbytkem Británie. Policie varovala, že z napětí mohou těžit radikální probritští loajalisté.

Citlivost statusu Severního Irska se ukázala minulý týden, kdy EU pohrozila zákazem dodávek koronavirových vakcín do Severního Irska v rámci unijního opatření, které umožnilo omezit vývoz očkovacích látek vyráběných v podnicích na území unie. Tím by na irském ostrově de facto vznikla tvrdá hranice, tedy přesně ten scénář, kterému měla brexitová dohoda zabránit. Po kritice britských, irských a severoirských politiků EU od této myšlenky upustila.

Britské Severní Irsko zůstává i po Velkopáteční mírové dohodě z roku 1998 hluboce rozdělené podle sektářských linií. Zatímco katoličtí nacionalisté usilují o sjednocení s Irskem, protestantští unionisté chtějí zůstat součástí Británie.

Tři členové Alianční strany Severního Irska (APNI), která zastává neutrální postoj a vystupuje jako alternativa k probritským a proirským uskupením, dnes sdíleli na twitteru fotografie nasprejovaných nápisů "RIP GFA", tedy odpočívej v pokoji, Velkopáteční dohodo.

(čtk, tl)

Foto: archiv
spinner