​Komisaři ze Vsetínska podle policie radili u zkoušek v autoškole

​Komisaři ze Vsetínska podle policie radili u zkoušek v autoškole

14.2. - Až pět let vězení za zneužití pravomoci úřední osoby hrozí dvěma zkušebním komisařům ze Vsetínska. Podle policie také radili žadatelům u zkoušek v autoškole. Muži v letech 2018 a 2019 jako zaměstnanci městského úřadu neplnili povinnosti, které jim vyplývají ze zákona a mimo jiné nezajistili při konání zkoušek z odborné způsobilosti k řízení motorového vozidla řádný dohled nad výkonem zkoušky, sdělil ČTK policejní mluvčí Petr Jaroš.


"Žadatelé si u zkoušek mohli radit navzájem, popřípadě jim radil jejich učitel z autoškoly či tlumočník u cizojazyčných žadatelů. Problém s tlumočníkem se týkal zejména jednapadesátiletého komisaře. Kriminalisté navíc zdokumentovali, že více než 80 řidičů, kteří u tohoto komisaře vykonávali zkoušky z praktické jízdy, obdrželi řidičská oprávnění v rozporu s podmínkami pro jejich získání. Problém byl zejména v délce zkušebních jízd, které mnohdy netrvaly déle než 15 minut," uvedl Jaroš.

Podobné důvody k obvinění byly podle něj i u sedmdesátiletého komisaře. "Také v jeho případě žadatelům při zkouškách radili učitelé, popřípadě jim radil i sám komisař či žadatelé navzájem. Nedostatečnou délku praktické zkoušky kriminalisté prokázali u bezmála pětistovky žadatelů," uvedl mluvčí.

V jednom případě podle něj na zkoušku kromě žadatele přišel i majitel autoškoly, který osmašedesátiletému žadateli u testu radil. "A nakonec mu radil i sám komisař. Kriminalisté navíc zjistili, že se u tohoto žadatele vůbec nekonala praktická zkouška. Na naléhání přítomného majitele autoškoly zapsal zkušební komisař do protokolu úspěšné vykonání zkoušky z praktické jízdy pro skupiny A a C, aniž by žadatel vůbec usedl za volant či řídítka," uvedl Jaroš.

Kromě dvojice komisařů byl obviněn a státním zástupcem již obžalován i majitel autoškoly, a to ze zneužití pravomoci úřední osoby ve formě účastenství.

(čtk, tl)

Foto: archiv
spinner