​Aerolinky American i Southwest mají ztrátu, Southwest rekordní

​Aerolinky American i Southwest mají ztrátu, Southwest rekordní

23.10. - Největší světová letecká společnost American Airlines Group ve třetím čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 2,4 miliardy dolarů (přes 55 miliard Kč) po zisku 425 milionů dolarů před rokem. Firma se potýká s negativními dopady šíření koronaviru na leteckou přepravu a ztrátu vykázala už třetí čtvrtletí za sebou. Největší čistou ztrátu za svou existenci vykázaly též aerolinky Southwest Airlines, a to 1,16 miliardy dolarů po zisku 659 milionů dolarů loni.


Provozní příjmy se letecké společnosti American ve třetím čtvrtletí snížily na 3,17 miliardy dolarů z 11,91 miliardy před rokem. Firma dnes také oznámila, že ve třetím čtvrtletí přicházela o hotovost v objemu zhruba 44 milionů dolarů denně, zatímco ve druhém kvartálu to bylo 55 milionů dolarů denně. Na konci září měly aerolinky na hotovosti 13,6 miliardy dolarů, poznamenala agentura Reuters.

"Během třetího čtvrtletí jsme podnikli kroky ke snížení nákladů, k posílení finanční situace a k zajištění toho, aby se naši zákazníci vraceli k letecké přepravě s důvěrou," uvedl šéf podniku Doug Parker. Firma se podle něj soustředí nejenom na překonání současné krize, ale také na to, aby byla připravena na obnovení poptávky.

Provozní příjmy letecké společnosti Southwest klesly ve třetím kvartálu o 68,2 procenta na 1,79 miliardy dolarů. Situace v leteckém odvětví bude podle aerolinek nestabilní do té doby, než bude všeobecně dostupná vakcína proti nemoci covid-19.

Šéf společnosti Gary Kelly podtrhl důležitost toho, aby byl schválen balík pomoci americké ekonomice, jenž bude zahrnovat i půlroční prodloužení vládní podpory zaměstnanosti (Payroll Support Program). Dotčený program vypršel na konci září.

Southwest očekává, že v letošním posledním čtvrtletí bude přicházet o hotovost v objemu zhruba 11 milionů dolarů denně, zatímco ve třetím kvartálu to bylo 16 milionů dolarů denně a ve druhém čtvrtletí 23 milionů dolarů denně. Druhý kvartál letecká společnost uzavřela s hotovostí 15,6 miliardy dolarů.

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) předpokládá, že globální letecká osobní doprava se vrátí na úrovně z období před příchodem koronavirové krize nejdříve v roce 2024.

(čtk, tl)

Foto: archiv
spinner