​Brněnský dopravní podnik pro Prahu opraví tramvaj K2

8. října 2021
Dopravní podnik města Brna opraví pro Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) tramvaj Tatra K2 ev. č. 8133. DPP ji odkoupil z Bratislavy a chce ji po renovaci zařadit mezi své historické kousky. V noci ze čtvrtka na pátek tramvaj na podvalníku dorazila do brněnských ústředních dílen, kde ji čeká devítiměsíční ozdravná kůra. Během ní vůz rozloží na jednotlivé součástky, opraví, poskládají a přelakují do původních barev. V Praze by se s ní první cestující mohli svézt na konci příštího roku.

Příběh tramvaje s původním výrobním číslem 166578 začíná v roce 1977 v závodě ČKD Tatra Praha, odkud úplně nová putovala do Bratislavy jako zácvikové vozidlo pro nové řidiče. Zajímavostí je, že do provozu s cestujícími nebyla nikdy zařazena. Autoškolní tramvaj sloužila až do roku 2009 a letos ji bratislavský dopravní podnik odprodal DPP za 1 000 euro. „Školení našich budoucích řidičů musíme přizpůsobovat době a vozům, které v provozu reálně řídí. Pokud cestující vozíme moderními tramvajemi, je potřeba, aby výcvik absolvovali právě v nich. Prodej jsme začali zvažovat i proto, že tramvaj K2 zůstala s výjimkou historických vozů poslední, která nebyla podrobena kompletní rekonstrukci. Potěšilo nás, že o ni projevil zájem pražský dopravní podnik, který tak doplní nabídku svých historických vozů," uvedl předseda představenstva Dopravního podniku Bratislava Martin Rybanský.

Výběrové řízení na rekonstrukci tramvaje Tatra K2 vyhrál brněnský dopravní podnik, který má s opravami vozů tohoto typu bohaté zkušenosti. „Těší nás, že můžeme být součástí návratu tramvaje do Prahy, kde byla před více než čtyřiceti lety vyrobena. Zaměstnanci našich ústředních dílen při opravách využijí své zkušenosti, které nabyli v roce 2016, kdy jsme rekonstruovali tramvaj typu K2 pro naši brněnskou sbírku retro vozů. Chceme, aby byl výsledek stoprocentní a kolegové i cestující v Praze byli spokojeni, je to pro nás velká zodpovědnost a výzva,“ řekl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Během devíti měsíců strávených v brněnských ústředních dílnách místní zaměstnanci tramvaj rozeberou na jednotlivé komponenty, provedou důkladnou kontrolu, vyvaření nebo výměnu zkorodovaných součástí. Pak dojde na upevnění vlnitého oplechování, které je pro tramvaje K2 typické a lakování do původních barev v červeno-krémových odstínech. Na závěr se vůz dočká nové kabeláže, elektrické výzbroje, pokládky podlah nebo montáže obložení interiéru, stropu a zasklení.

Pracoviště řidiče má funkčně i vizuálně odpovídat původnímu provedení, šoféři zde ale najdou i moderní prvky, které však budou citlivě skryty, aby nenarušovaly původní vzhled vozidla. „Tramvaj bude současně vybavena některými prvky nebo funkcemi dle požadavků pražského dopravního podniku nad rámec původního stavu, například antivandalskými fóliemi na oknech nebo kamerovým systémem. Před předáním do Prahy bude také nutné obrátit polaritu elektrické výzbroje,“ dodává Havránek. V Brně se na rekonstrukci bude podílet prakticky většina profesí ústředních dílen, které zaměstnávají 140 lidí. Od karosářů, přes elektrikáře až po lakýrníky nebo stolaře.

Pro tramvaj typu Tatra K2 bude uvedení do provozu s cestujícími v Praze premiérou. Dvoučlánkové tramvaje K1 a K2 v hlavním městě jezdily jen v rámci zkoušek výrobce v letech 1965–1966 v režimu bez cestujících. Kvůli členitému terénu města dal místní dopravní podnik přednost tramvajím T3 s lepšími adhezními i dynamickými vlastnostmi.

„Uvedením tramvaje K2 do provozu retro vozidel v Praze chceme pokračovat v prezentaci nejvýznamnějších zástupců tramvají Tatra z nejúspěšnějšího historického období 50. – 60. let, které pro veřejnost charakterizuje zejména výjimečný design výtvarníka Františka Kardause. K Praze mají tyto tramvaje velmi úzký vztah – všechny zde byly navrženy, zkonstruovány i vyrobeny,“ říká člen představenstva a technický ředitel DPP – Povrch Jan Šurovský.

Spolupráce napříč dopravními podniky je výsledkem dlouholetého partnerství v rámci Sdružení dopravních podniků ČR. „Oprava tramvaje K2, která putuje z Bratislavy přes Brno až do Prahy, to je krásná ukázka, jak je propojení jednotlivých dopravních podniků prospěšné a důležité. Máme spoustu společných témat a můžeme si navzájem vypomáhat. Na výslednou podobu tramvaje se opravdu těším,“ uvedl předseda Sdružení dopravních podniků ČR Tomáš Pelikán.

(lan)

Foto: DPMB

spinner