Stát dá dalších 400 mil. Kč na výzkumné projekty v dopravě

Stát dá dalších 400 mil. Kč na výzkumné projekty v dopravě

9.4. - Stát dá dalších 400 milionů korun na výzkumné projekty v dopravě. Ministerstvo dopravy vyhlásilo druhou veřejnou soutěž na projekty, které by se měly zaměřit na inovace a nové postupy pro dopravní stavby či novinky v provozu. Uspět by mohly také návrhy zaměřené na řešení mimořádných událostí, jako je současná koronavirová krize. Už v únoru ministerstvo v první soutěži rozdělilo téměř půl miliardy korun mezi 48 vybraných projektů.

Cílem programu je podle ministerstva rozvoj dopravy zejména s ohledem na jeho udržitelnost, bezpečnost či přístupnost. Navrhovány mohou být také projekty z oblasti automatizace a digitalizace. Soutěž rovněž podle ministerstva reaguje na aktuální situaci v dopravě a možnosti řešení dopravních témat při mimořádných událostech.

Zájemci mohou podávat své návrhy do 6. června. Jeden projekt může být ze státních peněz financován maximálně 50 miliony korun.

Úspěšné nápady v první soutěži

V první soutěži uspěly projekty zaměřené například na výzkumy zaměřené na dopravní modely a predikce, životnost vozovek, diagnostiku mostních konstrukcí nebo také využití družicové navigace v dopravě, bezpilotní prostředky, elektromobilitu nebo autonomní řízení.

Resort dopravy má pro financování výzkumných projektů vlastní program DOPRAVA 2020+, který se zaměřuje na spolupráci výzkumných institucí a firem v oblasti aplikovaného a experimentálního výzkumu v dopravě. Správu programu má na starosti Technologická agentura ČR.

(red)

Foto: archiv
spinner