Nový policejní vůz umožní více kontrol přetížených nákladních aut

Nový policejní vůz umožní více kontrol přetížených nákladních aut

5.5. - Nový policejní vůz Mercedes Benz Sprinter umožní více kontrol přetížených nákladních aut. Pomůže tak předcházet poškození středočeských silnic a ušetřit náklady na jejich opravy. Policii vůz daruje hejtmanství, které jej koupilo. Smlouvu v úterý schválili krajští radní, informovala v tiskové zprávě Helena Frintová ze středočeského krajského úřadu.

"Přetížené nákladní automobily jsou jedním z největších ničitelů vozovek. Pro Středočeský kraj, kterým prochází řada tranzitních tras, je nutné v co největší míře kontrolovat dodržování platných předpisů dopravci. Náklady na pořízení speciálně vybaveného auta se kraji mnohonásobně vrátí v investicích do oprav silnic," uvedla středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Doplnila, že podle silničářů jeden přetížený kamion zničí silnici více než 10.000 osobních automobilů, které by projely po stejné komunikaci.

Zabránit devastaci silnic

Speciálně upravená dodávka Mercedes-Benz Sprinter v hodnotě téměř šest milionů korun umožní vážení nákladních automobilů, měření jejich rozměrů a dodržování dalších předpisů, například dodržování povinných přestávek a podobně. Jde o druhý vůz tohoto typu, který bude středočeské policii sloužit, první hejtmanství policii předalo předloni.

Středočeský kraj spravuje 8650 kilometrů silnic druhé a třetí třídy, což je zdaleka nejvíce ze všech krajů. "Zdědili jsme dluh na silnicích, jenž má kořeny už před rokem 1989, v řádu mnoha desítek miliard korun. Díky investicím do rekonstrukcí se nám ho daří postupně snižovat. Je ale důležité, abychom zároveň v maximální míře předcházeli devastaci silnic, kterou mají na svědomí někteří nezodpovědní kamionoví přepravci," doplnila hejtmanka.

(čtk, tl)

spinner