Na hranicích s Německem začaly přísné kontroly

Na hranicích s Německem začaly přísné kontroly

15.2. - Na hranicích začaly od půlnoci přísnější kontroly lidí, kteří z České republiky míří do Německa. V Pomezí nad Ohří na Chebsku vzniklo přes noc na české straně testovací centrum, protože nově potřebují testy i řidiči kamionů. Dopravní problémy zatím nejsou, aut směřujících k hranici je dosud minimum, zjistila na místě ČTK. Testování bude pokračovat přes noc až do pondělí, informovala ČTK mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.


Při cestě do Německa musí mít nyní aktuální negativní test i řidiči kamionů. Z pendlerů budou moci do Německa jen zdravotníci nebo vybrané profese, cesta bude umožněna také z humanitárních důvodů, ale lidé musí účel cesty doložit.

Protože o víkendu kamionová doprava v Česku až na výjimky nejezdí, provoz na hraničním přechodu byl v neděli plynulý. Testovací místo je na české i na německé straně hranice. Na české straně zajišťuje testování Hasičský záchranný sbor (HZS). Testování na české straně začalo ráno a původně mělo skončit v 16:00. "Testování bude pokračovat od 22:00 hodin večer až do zítřka, pondělí 14. února do 18.00 hodin. O dalším provozu opět budeme informovat," uvedla Pavlíková.

"V součinnosti se záchranným útvarem HZS ČR Jihlava opět vytvoříme mobilní stanoviště u Pomezí nad Ohří, zhruba ve stejném místě, kde bylo vybudováno v minulých týdnech. Provádět by se tam mělo antigenní testování přeshraničních pracovníků, kteří mají povolený vstup do SRN, a řidičů kamionů. Počítáme s tím, že jde o řidiče kamionové dopravy jen z území ČR, protože ostatní by měli mít negativní test už při vstupu do České republiky. Dopravu rozdělí policie značením na dva proudy, otestovaní přijíždějící budou směřovat na hranice, neotestovaní k mobilnímu stanovišti," popsal náměstek ředitele HZS Karlovarského kraje Oldřich Volf. Na základě jednání se zástupci Centrálního řídicího týmu se podařilo získat zdravotnický personál pro testování, pomáhají i studenti střední zdravotní školy z Prahy.

Na hranici s Německem se podle twitterového účtu Chytré karantény posilují nebo nově otvírají odběrová místa na hraničních přechodech Strážný, Rozvadov a Železná ruda v Plzeňském kraji, v Pomezí nad Ohří, na Hoře sv. Šebastiana v Ústeckém kraji. Posiluje se i testování na dálnici D8.

Kromě testování řidičů a pendlerů - zdravotníků na hraničním přechodu kontroluje auta i česká policie, protože vjezd do Česka je také vjezdem do uzavřeného okresu Cheb, kde od pátku platí nařízená karanténa.

(čtk, tl)

Foto: archiv
spinner