Motoristé zatím koupili přes 1,5 mil. elektronických dálničních známek

Motoristé zatím koupili přes 1,5 mil. elektronických dálničních známek
4.2.  - Motoristé dosud nakoupili více než 1,5 milionu nových elektronických dálničních známek. Největší zájem je o viněty s roční platností. Nejčastěji je řidiči kupují na internetu. Oznámil to ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Elektronické známky od letošního roku nahradily staré papírové kupony. Platnost starých kuponů definitivně skončila na konci ledna, řidiči je nyní musí z aut odstranit.

Nové známky jsou k dostání od prosince na e-shopu edalnice.cz, dále na pobočkách pošty, čerpacích stanicích Euro Oil a v samoobslužných kioscích u hranic. Zatím největší zájem je o roční kupony, které mají na dosavadních prodejích asi 90procentní podíl. V poslední dnech navíc zájem roste.

Nové elektronické známky jsou vázány na poznávací značky aut, není už tak nutné je lepit na přední sklo vozidla. Z těch naopak nyní musí řidiči odstranit staré papírové kupony. Novinkou je také klouzavá platnost nových ročních vinět. Řidiči si mohou nastavit platnost známky od přesně vybraného data na následujících 365 dní bez ohledu na kalendářní rok. U papírových kuponů platila roční známka celkem 14 měsíců, výhradně však od prosince předcházejícího roku do konce ledna roku příštího. I kvůli tomu zřejmě řada řidičů po vypršení platnosti starých známek s nákupem zatím čeká.

Známku je nyní možné zakoupit s až 90denním předstihem. Předstih alespoň několika dní Cendis, který má systém na starosti, doporučuje, umožní to případnou opravu špatně zadaných údajů při nákupu. Chyby se dopustila přibližně tři procenta nakupujících, často při vyplňování poznávací značky auta.

Nezměnily se naopak ceny známek, roční stojí 1500 korun, 30denní 440 korun a desetidenní je za 310 korun.

Kontroly známek mají na starosti policisté a celníci. Ti zatím do konce ledna zjistili téměř 1200 přestupků. Nejčastěji šlo o jízdu bez známky nebo s vinětou s prošlou platností.

V Česku je nyní registrováno asi 6,13 milionu vozidel.

(čtk, tl)

Foto: archiv

spinner