Bavorský ministr vnitra chce lépe kontrolovat hranice, i ty s ČR

Bavorský ministr vnitra chce lépe kontrolovat hranice, i ty s ČR

9.2. - Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann žádá kvůli pandemii nemoci covid-19 důraznější kontroly cestujících na letištích i na bavorských pozemních hranicích, tedy také na pomezí s Českem. Nařídil kvůli tomu bavorské pohraniční policii, aby své namátkové kontroly zintenzivnila.


Herrmann v pondělí kritizoval letecké společnosti. Ty podle něj nedostatečně ověřují, zda pasažéři při cestách do Německa dodržují vstupní epidemická opatření. Spolková policie totiž při kontrolách na mnichovském letišti od 24. ledna do 4. února zjistila přes 460 pochybení, kdy lidé neměli vyplněn digitální vstupní formulář či platný koronanavirový test. Policie také odhalila, že letecké společnosti porušily ve více než 300 případech i zákaz přepravy pasažérů z oblastí s výskytem mutací koronaviru.

Kontrolní síť je podle Herrmanna nutné zpřísnit nejen na letištích, ale i na pozemní hranici. "Proto jsem nařídil bavorské pohraniční policii zintenzivnit namátkové kontroly přeshraničních pracovníků a těch, kteří se ze zahraničí vracejí," řekl bavorský ministr vnitra. Uvedl, že pohraniční policie bude mít podporu i od pohotovostních oddílů bavorské policie. "Jsem rovněž vděčný, že také spolková policie zintenzivnila epidemické kontroly na hranicích s Českem a Rakouskem," uvedl.

Spolupráci bavorské pohraniční policie se spolkovou policií si Herrmann pochvaluje. "Díky tomu může být hustota kontrol v pohraničí ještě více zvýšena," dodal.

Pendleři, kteří z Česka do Bavorska dojíždějí za prací, musí kvůli epidemickým omezením podstupovat koronavirové testy každých 48 hodin. V Sasku, kde rovněž řada Čechů pracuje, postačují dva testy týdně.

Německo kvůli vysokým počtům nových výskytů koronaviru za posledních sedm dní považuje Českou republiku od 24. ledna za epidemicky vysoce rizikovou oblast, do té doby bylo Česko označováno "jen" jako rizikové. Berlín prozatím Česko nehodnotí jako oblast s výskytem mutací koronaviru, které jsou považovány za nebezpečné. Německo má podle Institutu Roberta Kocha 73 nových případů na 100 000 obyvatel za sedmidenní období, Česko pak podle portálu corona-in-zahlen.de takřka 468.

(čtk, tl)

Foto: archiv
spinner