​Americký Senát schválil Buttigiege do funkce ministra dopravy

​Americký Senát schválil Buttigiege do funkce ministra dopravy

3.2. - Americký Senát schválil nominaci Petea Buttigiege do funkce ministra dopravy. Bývalý starosta stotisícového města South Bend v Indianě bude mít za úkol dohlédnout na letectví, dálnice, automobilovou dopravu i ropovody. Buttigieg byl původně soupeřem nynějšího prezidenta Joea Bidena v boji o demokratickou nominaci do prezidentských voleb. Je v americké vládě prvním, kdo se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci, připomněla agentura AFP.


Jeho nový úřad má kromě jiného také zajišťovat bezpečnost v dopravě za epidemie covidu-19. V Senátu dnes pro něj hlasovalo 86 senátorů a 13 bylo proti. Když ho Biden na funkci nominoval, označil jej za "nový hlas" v administrativě. Devětatřicetiletý Buttigieg bude mít pod sebou 55 000 zaměstnanců ministerstva a k dispozici rozpočet dosahující desítek miliard dolarů.

Řekl, že začne rychle pracovat na zvýšení bezpečnosti dopravy a obnově důvěry Američanů v dopravní infrastrukturu. Letecké společnosti, ale i autobusová doprava, systémy metra i železnice se v době pandemie potýkají s odlivem cestujících.

Od Buttigiege se čekávají rozhodnutí, která podpoří Bidenovy záměry v ochraně životního prostředí. Buttigieg by měl podporovat auta s nízkou spotřebou i to, že se později postaví za Bidenův plán na ochranu klimatu a budování infrastruktury. Jeho součástí je obnova silnic a mostů, doprava bez emisí a budování infrastruktury potřebné pro nástup elektromobilů. V příštím desetiletí tak má vzniknout na 500 000 dobíjecích stanic.

(čtk, tl)

Foto: Wikipedia / Gage Skidmore
spinner