Vysokorychlostní tratě v ČR se začnou stavět podle francouzských norem v roce 2025

Vysokorychlostní tratě v ČR se začnou stavět podle francouzských norem v roce 2025

13.5. - Stavba prvních vysokorychlostních tratí v České republice by měla začít v roce 2025. Po návštěvě Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) to řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík. Česko při stavbě bude využívat normy pro vysokorychlostní vlaky francouzských státních drah TGV. SŽDC za normy zaplatí francouzskému dopravci SNCF Mobilités 11 milionů Kč.

Podle generálního ředitele SŽDC Jiřího Svobody je využití zavedených a fungujících norem vhodnější než vyvíjet nový postup. "V příštích hodinách začneme jednat s francouzskou stranou o tom, jak se mají stavět tunely, mosty a trakční vedení na vysokorychlostních tratích," řekl Jiří Svoboda. Převzetí francouzského postupu podle SŽDC zkrátilo již přípravy stavby, a to o pět let.

Prvními vysokorychlostními úseky, které začne správa železnic stavět, budou krátké tratě mezi Prahou a Běchovicemi a Přerovem a Ostravou. V případě rychlodráhy Praha-Drážďany podle Jiřího Svobody bude příprava trvat déle, a to zejména kvůli problémům s výkupy pozemků u Prahy.

Vladimír Kremlík se při návštěvě SŽDC zajímal také o investice do nádražních budov. Organizace do nich ročně vkládá přes miliardu korun, letos v tom bude pokračovat. Dalším tématem bylo železniční napojení pražského letiště. Ministr chce na začátku června navštívit jeden z rozpracovaných úseků tratí mezi Prahou a Kladnem.

"SŽDC pod vedením pana Svobody plní programové prohlášení vlády a veškeré úkoly jsou plněny řádně a včas," řekl ministr. Železnice je pro něj v Česku dopravou budoucnosti, zejména kvůli ekologičnosti a rychlosti. Vysokorychlostní tratě by toto postavení podle něj měly podpořit, jejich stavba je proto pro něj prioritou.

SŽDC, pro kterou pracuje asi 17 000 lidí, spravuje celostátní i regionální tratě, jež vlastní stát. Od roku 2016 se stará také o nádražní budovy, které převzala od Českých drah.

(čtk)

Foto: MD

spinner