DN č. 15 - IT v dopravě a logistice, Telematika, Silniční nákladní doprava, vychází 19.7., uzávěrka již 28.6.! 

​V Rakovníku skončila oprava železničního nádraží

​V Rakovníku skončila oprava železničního nádraží

25.8. - V Rakovníku skončila oprava železničního nádraží za více než pět milionů korun. Jde o čtvrtou dokončenou rekonstrukci nádraží ve Středočeském kraji. Mezi tisícovkou nádraží v zemi patří Rakovník do stovky nejvytíženějších. „Denně tady projde v průměru 2000 cestujících," řekl při slavnostním otevření budovy náměstek pro správu majetku Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Tomáš Drmola.

Práce, které navázaly na opravu zahájenou Českými drahami, začaly v březnu. Budova má nová okna a dveře, kompletně opravenou fasádu i čekárnu včetně vybavení. Objekt také musel být odvlhčen, upraveno bylo i technické zázemí. Cestujícím slouží také nový informační systém. Kromě většího komfortu je provoz budovy po opravě úspornější.

Ve středních Čechách už jsou už opravená nádraží v Dobříši na Příbramsku, Zadní Třebani na Berounsku a Kostomlatech nad Labem na Nymbursku. Rekonstrukce čeká další desítky nádraží, harmonogram na několik příštích let chce SŽDC představit v nejbližších týdnech.

Podle Drmoly se kultura cestování v tuzemsku zvýšila, ale hrozbou pro nádraží jsou vandalové a sprejeři, kteří opakovaně ničí i opravené budovy včetně vybavení. „Nejhorší projevy vandalismu jsou na sociálních zařízeních," řekl náměstek. Cestující podle něj oceňují kromě čistoty nádražních budov také nabídku služeb, například rychlého občerstvení, prodejny tabáku, časopisů a podobně. Dobrým doplněním služeb by podle něj mohla být i třeba opravna obuvi nebo prodejna knih.

SŽDC podepsala s Českými drahami dohodu o převodu nádraží v hodnotě 3,3 miliardy korun loni v červnu. Státní správce kolejí tím získal zhruba 1500 nádražních budov. Od převodu nádraží si stát slibuje zlepšení údržby mnohdy zanedbaných stanic, protože státní správa může na jejich opravy čerpat více peněz z fondů EU než České dráhy, které jsou akciovou společností, byť rovněž ve vlastnictví státu.

(čtk)

spinner