Škoda po srážce osobního a služebního vlaku v Kdyni je 4,75 milionu

Škoda po srážce osobního a služebního vlaku v Kdyni je 4,75 milionu
9.9. - Na 4,75 milionu korun vyčíslila předběžně Správa železnic škodu po středeční srážce osobního a služebního vlaku v Kdyni na Domažlicku, informoval ČTK mluvčí Správy železnic Marek Illiaš. Plzeňští krajští záchranáři, kteří na místě zasahovali, upřesnili konečný počet lidí převezených do nemocnic na 19, z toho byli čtyři vážně zranění. Mezi ošetřenými cestujícími z osobního vlaku bylo pět dětí, žádné neutrpělo těžká zrnění, řekla ČTK mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Provoz na trati byl podle ČD obnoven po 19:00.


Podle dostupných informací osobní vlak projel bez zastavení stanicí v Kdyni a srazil se pak s lokomotivou táhnoucí měřicí vůz. Strojvedoucí vlaku se ale podle všeho ve stanici zabrzdit snažil. Příčiny nehody jsou předmětem šetření.

Událost se stala krátce po 7:00. Podle Illiaše se srazil osobní vlak jedoucí z Klatov do Domažlic s diagnostickou soupravou. Osobní vlak měl přijet na nádraží v 7:05. Měl postavenou vjezdovou cestu na druhou kolej, kde měl zastavit pro výstup a nástup cestujících. Na odjezdovém návěstidle mu svítila návěst Stůj. "Z dosud nevyjasněných příčin vlak při vjezdu do stanice nezabrzdil u nástupiště a projel celou staniční kolej až za odjezdové návěstidlo, kde se střetl se služebním vlakem," popsal situaci Illiaš. Podle něj bude možné určit odpovědnost za nehodu až po rozboru záznamu elektronického rychloměru a všech dalších souvislostí.

"Zatím vše nasvědčuje tomu, že strojvedoucí se snažil zastavit všemi dostupnými prostředky. Na poslední technické prohlídce bylo vozidlo v pondělí 7. září a samozřejmě byla kontrolována také brzdná soustava, která byla bez závady," řekla regionální mluvčí Českých drah Gabriela Novotná.

Na osobním motorovém voze vznikla škoda 4,2 milionu korun, dalšího půl milionu je škoda na lokomotivě služební technické soupravy a 50 000 korun na drážní infrastruktuře.

Na místě nehody zasahovaly všechny složky záchranného systému. Záchranná služba vyhlásila druhý stupeň trauma plánu. Na místo přijelo sedm vozů zdravotnické záchranné služby, inspektor provozu, vůz pro řešení hromadného postižení osob a vrtulníky. Vrtulníky převezly do nemocnic v Plzni a Praze šest lidí, ostatní zraněné odvezly sanitky také do nemocnic Domažlice, Klatovy, Stod se středně těžkými a převážně lehkými zraněními, řekla Svobodová.

Domažličtí kriminalisté událost prověřují jako obecné ohrožení z nedbalosti, řekla policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Viz též:
a

Výběr mimořádných událostí na české železnici od začátku července:

4. července - V Prosenicích na Přerovsku narazil vlak do trakčního vedení. Cestovalo v něm kolem 150 lidí, nikdo nebyl zraněn. Doprava na hlavní trati mezi Olomoucí a Lipníkem nad Bečvou stála zhruba od 11:00, provoz byl plně obnoven před 19:00. Vlak stál kvůli avizované poruše na trakčním vedení, poté dostal informaci, že se může rozjet, rozjel se a spadlo na něj v nízké rychlosti trakční vedení. Na vlaku bylo poškozeno sklo a sběrač, proto nemohl pokračovat.

7. července - Dva mrtvé a 24 zraněných, z toho devět se středními a těžkými zraněními, si vyžádala čelní srážka dvou osobních vlaků na jednokolejné trati u obce Pernink na Karlovarsku. Celkem 15 lidí bylo zraněno lehce a sedm záchranáři ošetřili na místě. Jednou z obětí byl německý státní příslušník. Policie tragédii vyšetřuje pro podezření z trestného činu obecného ohrožení, zadržela jednoho ze strojvůdců, který ve stanici Pernink nepočkal na protijedoucí vlak.

10. července - V pražských Běchovicích se večer srazil rychlík s osobním vlakem bez cestujících. Několik vagonů vykolejilo, hasiči evakuovali stovky lidí. Při nehodě nebyl nikdo zraněn. Jeden z vlaků jel pro cestující z pendolina, které odpoledne na stejném místě srazilo a usmrtilo člověka. Na trati, která je součástí koridoru z Prahy do Ostravy, jezdily vlaky odklonem, nehoda tak v páteční špičce způsobila komplikace tisícům cestujících.

12. července - Osobní vlak u Černošic nedaleko Prahy se dostal odpoledne na stejnou kolej jako rychlík z Klatov, který jel za ním. Strojvedoucí rychlíku ale stačil zareagovat a vlak zastavil. Událost se obešla bez zranění, nevznikla ani žádná hmotná škoda. Kvůli vyšetřování byl přerušen provoz mezi pražským Radotínem a středočeskými Dobřichovicemi, dráhy tam zavedly náhradní autobusovou dopravu.

13. července - Na trati z Chrudimi do Pardubic projel vlak na červenou. Žádná nehoda se nestala, událost se obešla bez zranění. Kvůli vyšetřování byl provoz na dvě hodiny přerušen.

14. července - Jednu oběť na životě a 35 zraněných si vyžádalo železniční neštěstí, které se stalo večer na hlavní trati z Prahy na Kolín. Osobní vlak City Elefant Českých drah mířící z Prahy do Řečan nad Labem narazil na kraji Českého Brodu do stojícího nákladního expresu. Nehodu nepřežil strojvůdce, který zůstal zaklíněný v kabině.

15. července - Při vjezdu do stanice Medlešice na Chrudimsku večer vykolejil osobní vlak, nikdo nebyl zraněn. Provoz na trati byl přerušen až do poledne následujícího dne.

16. července - Rychlík Krušnohor vyjel ze stanice Řetenice u Teplic po nesprávně postavené cestě a poškodil výhybku. Nikomu se nic nestalo. Hasiči evakuovali z vlaku 80 lidí.

22. července - Vlak společnosti Leo Express u Jablonného nad Orlicí na Orlickoústecku projel ráno na červenou a vjel do cesty jiné soupravě stejného dopravce. Oba vlaky zastavily 500 metrů od sebe. Při nehodě nebyl nikdo zraněn a nevznikla ani škoda.

- V Lázních Kynžvart odpoledne vykolejil vlak RegioNova, který projel návěstidlo; oba vozy se dostaly mimo koleje. Zabezpečovací zařízení včas zastavilo na trati dopravu.

11. srpna - Na nádraží v Jihlavě se ráno srazil nákladní vlak s lokomotivou kvůli nedodržení zákazu jízdy. Oba stroje vykolejily, nikdo se nezranil. Nehoda způsobila podle Drážní inspekce škodu 7,3 milionu korun.

13. srpna - V Tišnově na Brněnsku vykolejily poslední dva vagony rychlíku Vysočina jedoucího z Prahy do Brna. Vozy se po vykolejení nepřevrátily a událost se obešla bez zranění.

14. srpna - Ve Mstěticích u Prahy ráno vykolejily vagony poblíž železničního přejezdu. Na vlečce ujelo 32 odstavených vozů, z nich sedm vykolejilo. Poškodily osobní auto, sloup trakčního vedení a drážní budovu, takzvané stavědlo. Dva lidé byli zraněni.

16. srpna - Vlakovou dopravu v Praze a okolí kolem poledne zkomplikoval požár měnírny v Malé Chuchli, který způsobil výpadek napájení na pražském hlavním nádraží.

(čtk, tl)

Foto: HZS PK
spinner