Třináctý ročník železničního veletrhu se nesl ve znamení udržitelné mobility

Třináctý ročník železničního veletrhu se nesl ve znamení udržitelné mobility

Po čtyřleté přestávce se otevřel minulý týden v Berlíně již potřinácté mezinárodní veletrh dopravní techniky InnoTrans, letos s důrazem na udržitelnou mobilitu. Evropská dopravní komisařka Adina Vălean, která se spolkovým ministrem dopravy Volkerem Wissingem veletrh otevřela, považuje přechod na nové formy mobility za celoevropský úkol.

„V příštích letech bude železniční doprava středem zájmu evropské dopravní politiky a InnoTrans, přední mezinárodní veletrh dopravních technologií, poskytuje cenný pohled na to, jak se naše plány stanou skutečností. Těším se, že na letošním veletrhu InnoTrans uvidím některé z 250 vystavovaných inovací, které přispějí k tomu, aby železniční doprava a veřejná doprava byly udržitelnější a odolnější,“ uvedla Adina Vălean. Veletrhu InnoTrans 2022 se zúčastnilo celkem 2834 vystavovatelů z 56 zemí (včetně mnoha vystavovatelů z České republiky – viz DN 18‑19/22), kteří obsadili celý výstavní areál včetně nové veletržní haly Hub27 a venkovních expozic. Svět dopravních technologií a mobility byl zastoupen ve 42 výstavních halách a na celkové ploše 200000m2. Přítomno bylo také 29 mezinárodních asociací (včetně české ACRI), 15 průmyslových sdružení a 20 dopravních společností. „InnoTrans poskytuje pokrytí trhu, které nemá nikde na světě obdoby. Mezi produkty a služby patří pohonné systémy, autobusy, kybernetická bezpečnost, ERTMS, umělá inteligence, údržba, tramvaje, vlaky na vodíkový pohon a dvousystémová vozidla. Obzvláště se těším také na početné mezinárodní delegace, mimo jiné z Egypta, Koreje, Japonska, Brazílie, USA, Maroka a Saúdské Arábie,“ uvedla při zahájení veletrhu Kerstin Schulzová, ředitelka veletrhu InnoTrans.

Heslem zahajovací akce, na kterou bylo pozváno více než 1000 hostů, bylo „Budoucnost mobility v době klimatických změn“. Na toto téma navázalo diskusní kolo s Richardem Lutzem, generálním ředitelem Deutsche Bahn AG, Michalem Krapincem, generálním ředitelem Českých drah, Henri Poupart‑Lafargem, prezidentem Alstom Transport S.A., Michaelem Peterem, generálním ředitelem Siemens Mobility GmbH, a Peterem Spuhlerem, generálním ředitelem Stadler Rail AG.
Pro návštěvníky bylo připraveno na 250 světových inovací v pěti segmentech: Železniční technika, Železniční infrastruktura, Veřejná doprava, Interiéry a Stavba tunelů. Vedle toho bylo na veletrhu vystaveno na 3500 metrech kolejové dráhy a venkovních expozicích 124 nových vozidel, mezi něž patřily například i vlaky na vodíkový pohon.

Na venkovní ploše InnoTrans Bus Display na 500metrovém zkušebním okruhu v letní zahradě Messe Berlin mohli návštěvníci vidět 14 nových autobusů. Například poprvé zde polský výrobce Solaris představil svůj Solaris Urbino 18 hydrogen, 18 metrů dlouhý autobus s vodíkem jako hlavním zdrojem energie. Vodík jako udržitelný pohon využívá také Škoda H‘City. Nizozemská společnost Ebusco přivezla na veletrh svůj plně elektrický Stadtbus 3.0. K vidění byly například i ukázky z produkce VDL Bus & Coach a Van Hool.

Letošní veletrh InnoTrans navštívilo na 140 tisíc návštěvníků. Velký byl podíl těch, kteří jej navštívili poprvé - 56 procent. Navíc celkem 57,3 procenta návštěvníků pocházelo ze zahraničí, což potvrzuje postavení veletrhu InnoTrans jako předního světového veletrhu.

(lan)

Foto: SUK 

spinner