DN č. 15 - IT v dopravě a logistice, Telematika, Silniční nákladní doprava, vychází 19.7., uzávěrka již 28.6.! 

Železniční doprava

SŽDC hledá správce komunikačních sítí

SŽDC hledá správce komunikačních sítí

Správce železniční sítě hledá náhradu za společnost ČD Telematika pro správu drážní telefonické a datové sítě. Veřejnou zakázku na čtyřleté spravování a údržbu komunikačních zařízení, audiovizuálních informačních cedulí a hlasových informačních zařízení pro cestující na zastávkách ocenila Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) na necelé dvě miliardy Kč. Vyplývá to z informací uveřejněných ve věstníku veřejných zakázek.

Komunikační technologie zajišťující provoz a bezpečnost na železnici v minulosti patřily Českým drahám, automaticky je proto spravovala dceřiná společnost národního dopravce – ČD Telematika. Majetkem Správy železniční dopravní cesty se staly v roce 2008 společně s přechodem kolejí (takzvané mrtvé dopravní cesty) na správu železnic. Živá dopravní cesta – výpravčí, signalisti a další profese spojené s řízením provozu na železnici – přešla pod správu železnic loni v září.

Stávající smlouva se společností ČD Telematika vyprší podle mluvčího správy železnic Pavla Tesaře do konce letošního roku. Dodavatel vzešlý z výběrového řízení by tak o komunikační technologie měl pečovat do konce roku 2016. Výraz-nou úsporu si však SŽDC od vypsaného tendru neslibuje, protože předpokládaná hodnota nabídky se od současných cen liší jen minimálně. Za roční údržbu sítě si podle aktuální smlouvy Telematika účtuje zhruba 500 milionů Kč.

(čtk)

spinner