​Stávka v Británii zastavila většinu vlaků

​Stávka v Británii zastavila většinu vlaků

9.10. - V celé Británii byla včera v provozu pouze zhruba pětina vlakových spojů kvůli stávce zaměstnanců za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Vlaky navíc jezdily jen mezi 07:30 a 18:30 místního času a téměř polovina celé železniční sítě byla uzavřena po celý den, upozornila zpravodajská televize BBC.

Do stávky vstoupilo více než 40 000 členů odborového svazu RMT v patnácti společnostech provozujících vlaky a ve firmě Network Rail. Je to již třetí celostátní stávka v železniční dopravě v tomto měsíci. Žádné další celostátní stávky nejsou naplánovány, ale šéf RMT Mick Lynch uvedl, že odbory budou hlasovat o tom, zda členové chtějí další akce.

Ministerstvo dopravy vyzvalo odborové šéfy, aby spolupracovali se zaměstnavateli, a ne aby šli proti nim. Britská železniční síť podle ministerstva zoufale potřebuje modernizovat a tyto stávkové akce pouze potrestají ty, o nichž odbory tvrdí, že se jich zastávají, a odradí cestující.

V pondělí se má konat stávka na železnici ve Skotsku, protože odbory odmítly nabídku ScotRail na zvýšení mezd o pět procent. Společnost ScotRail varovala před "významným narušením" služeb.

(čtk)

Ilustrační foto: Pixabay

spinner