DN č. 17 - Mezinárodní kamionová doprava, Autobusy, Veřejná doprava, vychází 16.8., uzávěrka již 26.7.! 

​RegioJet zvyšuje platy strojvedoucích a přijímá nové pro spoje do Vídně

​RegioJet zvyšuje platy strojvedoucích a přijímá nové pro spoje do Vídně

8.8. - Největší soukromý železniční dopravce na nedotovaných dálkových linkách ve střední Evropě, společnost RegioJet, připravil nový model odměňování strojvedoucích. Jejich základní platy se zvyšují v rozsahu 12 až 14 procent, strojvedoucí mají také možnost si flexibilně zvolit délku pracovního týdne v rozsahu 40 nebo 36 hodin.

„Zvýšení platů a možnost vybrat si flexibilně délku pracovní doby je výsledkem společných příprav vedení firmy a přímo zástupců strojvedoucích. Snažili jsme se společně podmínky nastavit tak, aby byly na trhu práce ve srovnání s dalšími dopravci pokud možno nejlepší. Věříme, že se nám také díky tomu podaří oslovit i řadu nových zájemců o profesi strojvedoucího u naší firmy,“ uvedl generální ředitel společnosti RegioJet Jaroslav Řehůřek.

Při nastavování nového systému směn a odměňování přitom kromě platu zohledňuje i další aspekty – zejména při plánování turnusů směn strojvedoucích, kdy vlaky řídí strojvedoucí, kteří mají bydliště po celé České republice a Slovensku a za nástupem na směnu musí dojíždět. Proto i na samotném procesu sestavování směnových turnusů se přímo podílejí sami strojvedoucí.

„Snažíme se sestavovat směnové turnusy tak, aby co nejvíce zohledňovaly možnosti nástupů strojvedoucích na směny. Řada z našich kolegů dojíždí často i více než 100 kilometrů a naším cílem je poskytnout jim takový plán směn, který to bude zohledňovat. Chceme, aby se jim pracovat u RegioJetu vyplatilo i při delší dojížďce a současně strávili co nejméně volného času mimo domov,“ doplnil Aleš Lorenc, strojvedoucí a plánovač turnusů.

RegioJet se aktuálně chystá přijmout dalších 15 až 20 strojvedoucích, kteří budou jezdit také na nových spojích, které dopravce začne vypravovat na trase Praha – Brno – Břeclav – Vídeň od změny jízdního řádu v prosinci letošního roku. Své spoje plánuje posílit také na trase do Bratislavy a nově budou vlaky RegioJet zajíždět také do slezské metropole Opavy.

Dálkovými vlaky RegioJet cestovalo v České republice za prvních šest měsíců letošního roku přibližně 2,2 miliónu cestujících. RegioJet tak pokračuje v masivním růstu z hlediska počtu přepravených cestujících, když za první pololetí přepravil o 26 procent cestujících více než za stejné období předcházejícího roku. Celkově tak žlutými vlaky cestovalo během prvního pololetí o téměř půl milionu cestujících více (470 tisíc) než za stejné období předchozího roku. Celkem letos počítá RegioJet s rekordní přepravou více než pěti milionů cestujících v rámci České republiky v letošním roce a s meziročním nárůstem jejich počtu ve výši 25 až 30 procent.

Hlavní podíl na růstu počtu cestujících ve vlacích RegioJet měly zejména nové spoje jezdící od prosince loňského roku na trase Praha – Brno – Břeclav – Bratislava. Za první pololetí roku 2017 cestovalo žlutými vlaky mezi Prahou a Brnem více než 310 tisíc cestujících. RegioJet nasazuje nyní na své vlaky do Brna až 9 vozové soupravy a mezi Prahou a Brnem přepravuje aktuálně až 2300 cestujících denně. Zároveň předpokládá, že se jedná zejména o nové cestující, kteří nově dávají přednost vlaku místo osobnímu automobilu, protože kromě toho provozuje RegioJet na trase Praha – Brno v téměř nezměněném rozsahu autobusové spoje, které zde jezdí v půlhodinových intervalech a jejich popularita také neklesá.

(tj)

spinner