​Podle RegioJetu se vrací zájem o cestování do normálu

​Podle RegioJetu se vrací zájem o cestování do normálu

22.4. - Podle RegioJetu se zájem o cestování postupně vrací do normálu. I proto začal nabízet možnost rezervace jízdenek na léto a od 14. června nabízí prakticky plný rozsah vlakových spojů na trasách z Prahy na Ostravsko a z Prahy přes Brno do Břeclavi. Zároveň apeluje na to, aby byla dána jasná pravidla pro to, kdy se otevře možnost cestovat do sousedních zemí, uvedl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Mírné oživení zájmu cestujících potvrdili i ostatní dopravci. Spoje budou do provozu vracet postupně.

"Dáváme do předprodeje jak plný rozsah vlakových spojů, tak počítáme s plným rozsahem palubních služeb, na něž jsou cestující zvyklí," uvedla ředitelka autobusové a vlakové dopravy Ivana Kašická. Řada lidí už si podle ní chce nyní zajistit jízdenky pro letní cestování i proto, že poptávka bude patrně obrovská. Lidé dají přednost dovolené v Česku vzhledem k situaci s covid-19. Zatím není vůbec zřejmé, kdy vláda otevře hranice pro běžné cestování.

Současný zvýšený zájem je podle něj daný tím, že začínají ve větší míře fungovat úřady, firmy či vysoké školy a lidé mají více možností vyřídit si své záležitosti. RegioJet tak začne zvyšovat počet spojů postupně v následujících dvou týdnech. Zároveň hodlá zachovat některá hygienická opatření, aby garantoval bezpečnost přepravy.

Mírné oživení zájmu pasažérů v posledních dnech zaznamenaly i České dráhy či Leo Express. Souvisí to podle nich s otevřeních některých obchodů a služeb. Dráhy tak evidují zájem okolo 15 procent obvyklé poptávky, v předchozích týdnech to byla sotva desetina. Trend postupného růstu bude podle společnosti pokračovat s dalším uvolňováním vládních opatření, státní dopravce je proto připraven i po dohodě s objednateli postupně posilovat provoz.

Leo Express na mírné zvýšení zájmu zareagoval blokováním míst v rezervačním systému tak, aby vedle sebe měl cestující vždy volnou sedačku. Nasazení části zrušených spojů společnost předpokládá v květnu, v červnu by se pak měl vrátit provoz zcela do normálu.

Arriva nyní registruje zhruba pětinový zájem oproti počtu cestujících z minulých dní. Poptávka se podle společnosti postupně zvyšuje. Od příštího týdne se dopravce vrátí na trasu Teplic do Prahy. Od 4. května pak chce rozjet expresní autobusy i na linkách Olomouc - Prostějov - Brno a Přerov - Kroměříž - Brno. "U dalších dálkových linek promýšlíme možné scénáře pro postupnou obnovu provozu," dodal mluvčí firmy Jan Holub.

RegioJet Radima Jančury považuje také za důležité, aby vláda jasně řekla, kdy je možné uvolnit přeshraniční přepravu, zejména do Rakouska a na Slovensko, kde momentálně není riziko šíření nemoci covid-19 nijak odlišné od Česka. "V Rakousku se situace rychle vrací do normálu a pro české dopravce, kteří patří ke středoevropské špičce, je obnovení působení na tamním trhu zásadní. Podobně to platí o Slovensku," uvedla Ivana Kašická.

(čtk)

Foto: RegioJet

spinner