​Pět nových lokomotiv Vectron pro PKP CARG

​Pět nových lokomotiv Vectron pro PKP CARG

Společnost PKP CARGO pořídí celkem pět vícesystémových lokomotiv Vectron. Smlouvu v hodnotě téměř 112 milionů PLN (asi 670 milionů Kč) zahrnující i údržbu lokomotiv podepsali zástupci skupiny PKP CARGO a Siemens Mobility na konci ledna.

Lokomotivy Vectron MS jsou určeny pro nákladní dopravu a mají výkon 6,4 MW, maximální rychlost 160 km/h a jsou vybaveny systémem ETCS. Jsou schváleny pro provoz v Polsku, Německu, Rakousku, České republice, na Slovensku, v Rumunsku a Maďarsku, přičemž vozidla platformy Vectron je možné provozovat až v 18 evropských zemích. Nové lokomotivy budou určeny pro mezinárodní trasy v koridoru sever-jih a první z nich by PKP CARGO mělo převzít v polovině roku.

V září 2015 koupilo PKP CARGO 15 lokomotiv Vectron MS s právem na koupi dalších pěti vozidel, to se teď firma rozhodla využít.

„Jsme potěšeni, že produkt splnil očekávání a zákazník se rozhodl rozšířit svůj vozový park. Lokomotivy Vectron jsou na evropském trhu nejmodernější univerzální lokomotivy s modulární konstrukcí umožňující snadné přizpůsobení požadavkům na používání a specifiku jízdy v různých zemích. Díky nim může PKP CARGO budovat svoji konkurenční výhodu nejen v Polsku, ale i v celé Evropě,“ řekl předseda představenstva společnosti Siemens Mobility v Polsku Krzysztof Celiński.

„Zakoupením vícesystémových lokomotiv Vectron realizujeme strategii rozvoje skupiny PKP CARGO, jejímž jedním z cílů je získat vedoucí pozici na trhu zemí Trojmoří, přes které vede evropský koridor sever-jih. Tento nákup je také reakcí na potřeby trhu a dynamicky rostoucí intermodální dopravu, jejíž roční procentní růst v posledních několika letech byl vždy dvoumístný,“ konstatoval Czesław Warsewicz, předseda představenstva PKP CARGO.

Během několika let prodala společnost Siemens Mobility 41 klientům více než 800 lokomotiv Vectron. Dodaná vozidla již urazila téměř 170 milionů kilometrů. V Polsku jezdí vectrony v barvách PKP CARGO, DB Cargo Polsko a Lotos Kolej (propachtované od Industrial Division). Celkem bylo v Polsku zakoupeno 44 lokomotiv Vectron.

(mna)

Foto: Siemens Mobility

spinner