Německé dráhy kvůli bouři zastavily dálkovou železniční dopravu, lety ruší i aerolinky

Německé dráhy kvůli bouři zastavily dálkovou železniční dopravu, lety ruší i aerolinky

10.2. - Německá železniční společnost Deutsche Bahn kvůli orkánu Sabine, jehož vítr v Německu místy dosahuje až 180 km/h, zastavila dálkovou železniční dopravu na území celé spolkové republiky. Aerolinky zase po celém Německu zrušily stovky letů. Další stovky jich odpadnou během pondělí. Živel, který už naplno zasáhl západ a sever země, si zatím vyžádal jednoho těžce zraněného.

Těžce zraněným je podle stanice WDR šestnáctiletý mladík, na kterého v lese u Paderbornu v Severním Porýní-Vestfálsku spadla větev stromu.

Společnost Deutsche Bahn se rozhodla dálkovou dopravu zastavit v neděli v podvečer - nejprve v nejlidnatější spolkové zemi Severním Porýní-Vestfálsku, a pak i v ostatních částech Německa. Zrušeny byly i přímé železniční spoje mezi Berlínem a Prahou. Cestujícím, kteří se nedostali tam, kam potřebují, německé dráhy slíbily poukazy na hotel nebo možnost přenocovat ve speciálních vlacích na nádražích.

Žádné spolehlivé obnovení provozu podle Deutsche Bahn není možné očekávat ani v ranních hodinách, problémy se budou vyskytovat po celý den. Týká se to dálkové i regionální železniční dopravy.

Podle Deutsche Bahn zůstane dálková doprava pozastavena nejméně do 10:00 SEČ. „Teprve po evidování škod v rámci průzkumných jízd a nezbytných opravných pracích budou výhledově od deseti hodin tratě pro dálkovou dopravu postupně opět uvolňovány,“ uvedly dráhy pozdě večer na internetu. Už teď se dá bohužel předpokládat, že narušení bude v pondělí přetrvávat po celý den, komentovala kalamitu Deutsche Bahn a doporučila cestujícím, aby dálkové cesty plánované do úterý odložili na jiný den.

Bouře, které se v Německu říká Sabine a v Británii Ciara, už také způsobila několik železničních nehod. Vlak z Amsterdamu do Berlína s asi 300 cestujícími krátce za německými hranicemi v neděli odpoledne narazil do spadlého stromu. V jízdě mohl pokračovat až po dvou hodinách. Spadlé stromy blokují i některé regionální tratě. V Hamburku do stromu narazila zdejší nadzemní dráha. O zraněných německá média neinformují.

Problémy orkán přináší i v letecké dopravě. Rušení letů postihlo i největší německá letiště ve Frankfurtu nad Mohanem, Mnichově nebo Berlíně. Společnost Eurowings zrušila na dobu bouře téměř všechny své lety. Výpadky spojů s Německem už pocítila i Praha.

Stovky letů odpadnou i dnes. S výpadkem prakticky všech letů až do odpoledních hodin počítá letiště v Mnichově, Frankfurt zatím na pondělí zrušil na 140 letů a Düsseldorf 100.

Na severu Německa je kvůli Sabine přerušené lodní spojení s řadou ostrovů. S omezeními se na celém území spolkové republiky musí vypořádat i řidiči. Některé dálnice jsou kvůli spadlým stromům uzavřeny.

(čtk)

Ilustrační foto: Siemens

spinner