​Nejvýznamnější událostí na železnici byl letos prodej nádraží

​Nejvýznamnější událostí na železnici byl letos prodej nádraží

29.12. - Nejvýznamnějšími událostmi letošního roku na české železnici byly podle odborníků dokončení dlouhodobě odkládaného prodeje pozemků u pražského Masarykova nádraží společnosti Penta a převod 1500 nádražních budov z Českých drah na státní Správu železniční dopravní cesty (SŽDC). Kromě dokončení obou prodejů patří mezi významné události přidělení první rychlíkové linky soukromému dopravci, společnosti GW Train Regio.

Více než deset let odkládaný prodej 10 tisíc metrů čtverečních pozemků u Masarykova nádraží za 235 milionů korun schválila dozorčí rada Českých drah 6. ledna. Na místě má v osmi budovách za minimálně 6,5 miliardy korun vzniknout 100 tisíc čtverečních metrů kancelářských ploch, obchodů a dalších komerčních ploch. Pro pěší má být přes koleje postavený přechod, který zkrátí průchod z ulice Na Florenci do Opletalovy ulice.

Významnějším obchodem pro České dráhy byl prodej nádražních budov, ze kterého státní dopravce získal 3,3 miliardy korun, a který se definitivně uzavřel na konci května. Pro cestující to znamená především šanci na rychlejší opravu zanedbaných nádraží. Ta v posledních letech chátrala především proto, že nebylo zřejmé, kdo bude do budoucna jejich vlastníkem. ČD proto do jejich oprav investovaly jen omezené sumy. Státní správce železničních tratí letos slíbil, že do nejnutnějších oprav stanic investuje zhruba osm miliard korun.

S převodem nádraží částečně souvisí další významná událost, kterou je ukončení smlouvy italské společnosti Grandi Stazioni z nájmu na pražském hlavním nádraží. Nový vlastník nádraží, SŽDC, nájemci neprodloužil smlouvu v polovině října s poukazem na to, že firma nestihla v termínu zrekonstruovat historickou Fantovu budovu. Správa železnic italské firmě následně vyplatila přes půl miliardy korun za tu část oprav, kterou společnost na nádraží prokazatelně udělala. Společnost se ale s novým i původním majitelem, Českými drahami, soudí. Náklady na rekonstrukci budovy firma vyčíslila o minimálně 200 milionů korun vyšší.

Přidělením zakázky na provoz rychlíkových spojů mezi Plzní a Mostem přímo společnosti GW Train Regio se uzavřel tendr ministerstva dopravy, kterým chtěl nynější ministr dopravy Dan Ťok zahájit liberalizaci české železnice. Firma sice v soutěži nabídla nejnižší cenu, tendr ale na podnět Českých drah zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s tím, že jeho podmínky nebyly vůči všem uchazečům férové. Úřadu vadilo, že České dráhy jsou jedinou firmou, která musí uznávat bezplatné jízdní doklady drážních zaměstnanců, takzvané režijky. Další dopravci vzešlí ze soutěží by se podle aktuálního harmonogramu ministerstva měli na české železnici objevit na přelomu let 2018 a 2019.

(čtk)

spinner