Czech RailDays 2014

Největším lákadlem drážního veletrhu byl Railjet

Největším lákadlem drážního veletrhu byl Railjet

Více než 180 firem představilo své novinky ze světa železnice na třídenním mezinárodním veletrhu drážní techniky Czech Raildays 2014. Jedním z největších lákadel byla zcela nová vysokorychlostní souprava Railjet, kterou zde prezentovaly České dráhy (ČD). V Ostravě byla k vidění třetí z celkem sedmi jednotek, které pro českého dopravce za přibližně 100 milionů € (2,7 miliardy Kč) vyrábí společnost Siemens. První dva vlaky už začaly v květnu jezdit mezi Prahou a Brnem a od června míří až do Vídně. Všechny jednotky dodá výrobce do konce roku.

Manažer veletrhu Stanislav Zapletal řekl, že na railjetu je jednoznačně vidět, kam z pohledu cestujícího železnice nyní směřuje. „Je jako ucelená jednotka. Přechody jsou uzavřené, to znamená, že se nemusíte bát přechodů mezi jednotlivými vozy. Ta souprava je tlakotěsná, takže když projedete tunelem, nedostanete ráz do uší,“ řekl ředitel dopravních divizí Siemensu Roman Kokšal. Souprava nabízí například i dětské kino, více tříd včetně třídy premium nebo oddíl pro kola. Generální ředitel ČD Daniel Kurucz řekl, že railjety znamenají spoustu plusů. Dráhy se díky nim napojí na rakouského dopravce ÖBB, který těchto jednotek má přes 50. „Budeme plnohodnotným členem této rodiny a budeme moci jezdit do Vídně superjednotkami,“ řekl Daniel Kurucz. Railjety podle něj vytlačí jiné vozy velmi dobré kvality, které dnes ČD používají jako expresy EuroCity, a tyto vozy dráhy posunou dál, například na trať Praha – Plzeň.

Na veletrhu se po letech prezentovala v samostatné expozici i státní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která zde vystavila vozidla pro údržbu a rekonstrukci trati, například technický vůz se sněhovou frézou nebo vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru SŽDC. Návštěvníci dále mohli vidět také rekonstruované vozy pro osobní dopravu, nákladní vozy nebo dvoucestná vozidla. „Veřejnost zde viděla komplet celý průřez od prvních komponentů po jednotlivé celky až po moduly a hotová vozidla. Nejenom ta vozidla na kolejích, ale i to, co obsahují,“ řekl manažer veletrhu Stanislav Zapletal.

(tj/čtk)

spinner